Pytanie z dnia 16 lutego 2022

Witam mam nietypowe pytanie związane z umową o pracę, kodeksem pracy, konstytucją, a stosunkiem pracy dla firmy (S.A.) świadczącej usługi i produkty dla wojska. Firma (.S.A) jest podmiotem "strategicznym" i bardzo ważnym dla obronności Polski.

1) Czy w razie ogłoszenia stanu wojennego np. na terenie całej Polski taka firma może zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce "przekształcić" aktualną umowę o pracę w tej firmie pomiędzy pracownikiem w coś w rodzaju "służbę" dla wojska w tym obowiązku wykonywania rozkazów przez zwykłego cywila, który nigdy nie był w wojsku oraz nigdy nie był nawet przeszkolony przez wojsko? Czyli pracownik nie był w wojsku oraz ma już założoną rodzinę i dzieci.

2) Jeśli powyższe jest możliwe (TAK) to czy jest to przymusowe czy dobrowolne - w sensie czy pracownik będący dotychczas w takiej firmie na zwykłej umowie o pracę musi "przymusowo" przejść na wykonywanie "rozkazów" czy jest to tylko i wyłącznie dobrowolne i pracownik może się nie zgodzić i pozostać w dotychczasowym stosunku pracy - umowie o pracę.

3) Czy w razie ogłoszenia np. stanu wojennego w Polsce pracując w takiej firmie nadal prawem nadrzędnym i obowiązującym będzie Kodeks Pracy i będzie można w pełni korzystać z przysługujących tam praw pracowniczych np. art. 178 oraz art. 210 §1.kodeksu pracy? Czyli np. odmówić delegacji, oraz odmówić pracodawcy pracy w miejscu poza siedzibą pracodawcy które może być zagrożone atakiem (np. w trakcie delegacji)?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.