Pytanie z dnia 25 lipca 2017

Witam. Kilka dni temu kupiłem samochód używany od osoby fizycznej, zarejestrowałem na siebie, ubezpieczyłem ale okazało się że auto ma jest malowane i źle poskładane po stłuczce jak mniemam, dodatkowo padło sprzęgło. Zadzwoniłem do osoby od której zakupiłem felerny samochód i zgodził się na zwrot pieniędzy i przyjęcie auta tylko mam pytanie co z kosztami które poniosłem na rejestrację auta oraz ubezpieczenie?

Witam. Roszczenie o zwrot pieniędzy za samochód, który miał wady oparte jest na przepisach dotyczących rękojmi przy umowie sprzedaży. Z kolei ewentualne roszczenie o zwrot kosztów za rejestrację i ubezpieczenie samochodu już raczej nie mieściłby się w zakresie rękojmi. Można rozważyć wysunięcie wobec sprzedawcy roszczenia odszkodowawczego - za nienależyte wykonanie umowy sprzedaży czy też wręcz roszczenia odszkodowawczego z tytułu czynu niedozwolonego. Z winy sprzedawcy, licząc na uczciwą transakcję, dokonał Pan odpowiednich czynności rejestracyjnych oraz ubezpieczył Pan samochód, za co poniósł Pan koszty. Z uwagi na wady samochodu, o których sprzedawca nie uprzedził, zwraca Pan samochód, ale uszczerbek nadal pozostaje w Państwa majątku. Myślę, że sprzedawca mógłby odpowiadać za szkodę w tym zakresie. Jeśli ta odpowiedź była dla Pana przydatna, uprzejmie proszę o wystawienie mi pozytywnej opinii w serwisie specprawnik. Z poważaniem, Daniel Rybarczyk, radca prawny.

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 lipca 2017 09:12 Zmodyfikowano dnia: 26 lipca 2017 09:12 Obejrzało: 353 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry Zgodnie z art 566 paragraf 1 kodeksu cywilnego Jeżeli z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej kupujący złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny, może on żądać naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności, a w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów. Nie uchybia to przepisom o obowiązku naprawienia szkody na zasadach ogólnych. Inaczej mówiąc ma Pan pełne prawo dochodzić zwrotu kosztów rejestracji i ubezpieczenia. Z poważaniem

Odpowiedź nr 2 z dnia 28 lipca 2017 08:06 Zmodyfikowano dnia: 28 lipca 2017 08:06 Obejrzało: 342 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.