Pytanie z dnia 02 września 2016

Witam. Jestem pracownikiem pewnej fundacji mamy zatrudnionych około 100 osób na pełny etat i nie mamy socjalu. Prezes ciagle nas zbywa mówiąc ze jest zapis w ustawie który mówi o tym ze jedna osoba może zrzec sie socjalu na rzecz całej placówki. Czy jest to prawda ?

Jeśli socjal rozumiemy jako zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, to istnieje możliwość nietworzenia odpisu, jednakże należy uzgodnić ten fakt z działającą w zakładzie pracy organizacją związkową. Przy jej braku uzgodnienia dokonuje się z przedstawicielem załogi, przy czym nie może być to osoba wybrana dowolnie przez pracodawcę, a przez pracowników.

Odpowiedź nr 1 z dnia 2 września 2016 13:52 Obejrzało: 235 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, w przedstawionym pytaniu brakuje ważnej informacji: co rozumie Pan pod sformułowaniem „nie mamy socjalu”. Jeżeli rozumie Pan przez to całkowity brak ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego, to jest to duże naruszenie prawa pracy. Najprawdopodobniej jednak chodzi Panu o Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Celem funduszu jest sfinansowanie działalności socjalnej na rzecz obecnych pracowników i ich rodzin, byłych pracowników (emerytów i rencistów) i ich najbliższych oraz na rzecz innych osób, które uznaje się za beneficjentów ZFŚS. Fundusz tworzą pracodawcy, którzy w przeliczeniu na pełne etaty zatrudniają co najmniej 20 pracowników. Jest to jednak dobrowolne i pracodawca może podjąć decyzję o nie tworzeniu funduszu. Zgodnie z art. 4 ustawy o ZFŚS u pracodawców, zatrudniających więcej niż 20 pracownków, układ zbiorowy pracy może postanawiać, że Fundusz nie będzie tworzony. Jeżeli pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy postanowienia w sprawie nietworzenia funduszu zawiera się w regulaminie wynagradzania. Jeżeli natomiast u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa brak tworzenia funduszu uzgadnia się z wybranym przez pracowników przedstawicielem. Podsumowując, pracodawca (fundacja) może odstąpić od tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Postanowienie tego rodzaju należy wpisać do układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania. Jeżeli w zakładzie nie ma organizacji związkowej, decyzję uzgadnia się z przedstawicielem pracowników (wybranym przez nich samym a nie przez pracodawcę.

Odpowiedź nr 2 z dnia 2 września 2016 18:20 Obejrzało: 232 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.