Pytanie z dnia 25 listopada 2015

witam
czy jeżeli uda mi się wydziedziczyć z rodziny to w ten sposób uniknę sytuacji, w której ktoś mógłby domagać się zachowku od darowizny, którą otrzymałam parę lat temu?
Pozdrawiam

Jeśli uprawniony do zachowku według ustawy (zstępni, małżonek, rodzice spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy) zostanie wydziedziczony traci ww. uprawnienie. Jednakże zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku. Proszę także pamiętać, że przy obliczaniu zachowku nie dolicza się dokonanych przed więcej niż 10 laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionym do zachowku.

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 listopada 2015 14:59 Obejrzało: 423 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Nie. Na podstawie art. 1008 k.c. pozbawić zachowku (wydziedziczyć) może tylko spadkodawca w testamencie i tylko z określonych przyczyn. Jednak nawet wydziedziczenie obdarowanego przez spadkodawcę nie zmienia jego zobowiązania do zapłaty uprawnionemu do zachowku sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku, jeżeli uprawniony nie może uzyskać jej od spadkobiercy lub osoby na rzecz której sporządzony został zapis (art. 1000 § 1 k.c.), a darowizna jest doliczona do spadku na podstawie art. 993 k.c.

Odpowiedź nr 2 z dnia 25 listopada 2015 15:22 Obejrzało: 423 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.