Pytanie z dnia 02 czerwca 2018

Witam, chciałem prosić o opinie prawną związaną z następującym zdarzeniem. Otóż wczesnym rankiem, jadąc na służbę potrąciłem rowerzystę. Z racji tego że sytuacja miała miejsce, kiedy dojeżdżałem do drogi z pierwszeństwem przejazdu, a co za tym idzie prędkość pojazdu była nie duża, rowerzyście nic się nie stało. Nie mniej jednak chciałbym się dowiedzieć jaką narracje przyjmują obowiązujące przepisy prawa, w takich sytuacjach.
Zdarzenie, jak pisałem powyżej, miało miejsce podczas dojeżdżania do ulicy z pierwszeństwem przejazdu, kiedy to w pewnej chwili rowerzysta jadący chodnikiem, dosłownie wyskoczył na jezdnie, z zamiarem przejechania na drugą stronę ulicy (na chodnik po drugiej stronie) Pomimo małej prędkości jak również faktu że byłem trzeźwy, wypoczęty i skupiony nie byłem w stanie wystarczająco szybko zareagować. Faktem jest że sytuacja miała miejsce na przejściu dla pieszych i ścieżki rowerowej, co nota bene było też powodem że rowerzysta nie widział w tym zajściu żadnej swojej winy, ale faktem jest również że pomimo dostosowania się do przepisów drogowych i środków ostrożności nie byłem w stanie uniknąć zdarzenia. Pozwolę sobie również nadmienić iż z powodu prywatnych posesji, leżących ściśle przy infrastrukturze drogowej aby zobaczyć co się dzieje na chodniku trzeba się z nim zrównać co w praktyce oznacza wjechanie na połowę przejścia dla pieszych.
Interesuje mnie również dalsze postępowanie w tej sprawie. Otóż kiedy przystałem na propozycje rowerzysty dotyczącą wezwania Policji, potwierdzając że to rzeczywiście dobry pomysł. Rowerzysta się zawahał, Poprosił o numer telefonu, zrobił zdjęcie samochodu po czym powiedział że w zasadzie to przecież nic mu nie jest oraz że tak naprawdę to ja większe straty poniosłem w uszkodzeniu samochodu niż on w kilku siniakach i zaproponował rozjechanie się w zgodzie. Biorąc powyższe pod uwagę, chciałbym się dowiedzieć czy po takiej sytuacji, rowerzysta może wysuwać w stosunku do mojej osoby jakieś roszczenia i do jakiego czasu są one jeszcze uzasadnione.

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.