Pytanie z dnia 12 sierpnia 2015

Witam, chciałbym prosić o informację nt. sposobu wydzielenia nieruchomości lokalowej.
Na nieruchomości gruntowej teściowie wybudowali dom. Po latach dom został tak rozbudowany, ze góra stanowi niezależne mieszkanie syna ( osobne wejście, niezależne media). Co należy zrobić, aby mieszkanie posiadało własna, niezależna KW. jak uregulowana zostanie kwestia udziału w nieruchomosci gruntowej?

Najpierw należy ustalić czy taki podział fizyczny nieruchomości jest możliwy. To nie tylko kwestia osobnego wejścia, ale instalacji elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej, gazowej. Plan fizycznego wydzielenia lokalu musiałby zrobić architekt. Następnie należy przeprowadzić w sądzie podział nieruchomości załączając plan architekta. Przy czym sąd może powołać biegłego, celem weryfikacji tego podziału. Do lokalu zostanie także przypisana odpowiedni udział w gruncie, na którym stoi budynek, w takim procencie, w jakim pozostaje wielkość powierzchni nowo utworzonego lokalu do powierzchni całego budynku. Oczywiście na wszystko muszą wyrazić zgodę właściciele gruntu, bo to do nich formalnie należy budynek. Najlepiej chyba jakby sami wydzielili lokal, a następnie zrobili jego darowiznę na wnuka.

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 sierpnia 2015 00:06 Obejrzało: 651 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jeżeli cała nieruchomość stanowi własność teściów (w KW widnieją jedynie teściowie jako właściciele) to ustanowienie odrębnej własności winno nastąpić w drodze aktu notarialnego. sporządzenie aktu notarialnego winno być poprzedzone uzyskaniem zaświadczenia o samodzielności lokali (wydaje starostwo, na podstawie rzutów kondygnacji sporządzonych przez osobę uprawnioną, dokumentu stwierdzającego oddanie budynku do użytkowania). Po uzyskaniu zaświadczenia teściowie przed notariuszem składają oświadczenie o wyodrębnieniu lokali. Akt notarialny wraz z zaświadczeniem jest podstawą założenia nowych KW. Udziały w nieruchomości wspólnej będą ustalone na podstawie stosunku powierzchni danego lokalu do powierzchni wszystkich lokali. Należy pamiętać, iż cała nieruchomość gruntowa na której posadowiony jest budynek stanie się przedmiotem współwłasności. Jeżeli jest to większa działka można rozważyć uprzedni jej podział geodezyjny, tak aby przedmiotem współwłasności stała się jedynie działka o powierzchni niezbędnej do korzystania z budynku, a pozostała część działki pozostała wyłączną własnością teściów. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 2 z dnia 13 sierpnia 2015 07:21 Obejrzało: 648 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.