Pytanie z dnia 08 sierpnia

Witam. Bardzo proszę o poradę... Za miesiąc wracam z urlopu macierzyńskiego do pracy - pracuję w danej firmie 4 lata na pełen etat, umowa na czas określony do dnia 31 października. Tydzień temu rozmawialam z kierowniczka która powiedziała że nie może przywrócić mnie na stanowisko które obejmowałam, ponieważ jest ono zajęte przez kogoś innego (jest to stanowisko specjalisty ds. Szkoleń). Jedyne co mi zaproponowala to powrót za taką samą stawkę pieniężna jaka otrzymywalam, ale będzie to stanowisko takie jakbym dopiero przyjęła się do pracy (wgrywanie danych do komputera). Czy firma ma prawo do tego aby po urlopie macierzyńskim cofnąć mnie o dwa stanowiska tylko dlatego że kogoś awansowali na moje miejsce? Wychodzi na to że wszystkie moje starania i awanse w firmie już się nie liczą tylko dlatego że urodziłam dziecko i wzięłam przysługujących mi urlop macierzyński...
Z góry dziękuję za poradę.

Pracodawca co do zasady dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu ( art. 183 (2) kp). Z tego przepisu wynika, że pracodawca może zatrudnić pracownika na stanowisku innym niż wskazane w umowie o pracę bez konieczności dokonywania wypowiedzenia zmieniającego. Przesłanką dopuszczalności takiej zmiany treści umowy jest brak możliwości zatrudnienia pracownika na dotychczasowym stanowisku, przeważnie wynikające z likwidacji stanowiska pracy w trakcie nieobecności pracownika spowodowanej urlopem macierzyńskim. Do Pani przypadku idealnie pasuje stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w wyroku z dnia 26 stycznia 2017 r., II PK 333/15 - "pracodawca narusza art. 183(2) k.p., jeżeli respektuje przewidziane w nim gwarancje płacowe, ale wskazuje pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego stanowisko równorzędne lub inne stanowisko odpowiadające jej kwalifikacjom zawodowym, gdy poprzednio zajmowane stanowisko nie zostało zlikwidowane, lecz zatrudniono na nim inną osobę". Mając to na uwadze pracodawca powinien Panią dopuścić do pracy na dotychczasowym stanowisku pracy.

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 sierpnia 2018 09:45:00 Zmodyfikowano dnia: 9 sierpnia 2018 09:45:00 Obejrzało: 30 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.