Pytanie z dnia 07 września 2016

witam.
1.obecnie jestem na macierzyńskim do stycznia sklep się zamyka jest likwidacja stanowiska pracy co mi się należy w związku z tą obecną sytuacją?
2,jestem po ślubie 2lata mąż miał przepisaną ziemię przed ślubem czy mi po utracie pracy należy się zasiłek dla bezrobotnych i czy mogę sie zarejestrować jako bezrobotna?
Pozdrawiam

Szanowna Pani, zgodnie z art. 177 § 4 Kodeksu pracy rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Niejednokrotnie mogą powstawać wątpliwości, czy faktycznie mamy do czynienia z likwidacją pracodawcy. W orzecznictwie podkreśla się, że likwidacją zakładu pracy jest całkowite, stałe, faktyczne unieruchomienie zakładu pracy jako całości, a nie jedynie likwidacja jednostki organizacyjnej tego zakładu. Przykładowo przejście zakładu pracy na innego pracodawcę nie będzie likwidacją pracodawcy. Częściowa likwidacja może jedynie uzasadnić przeniesienie pracownicy do innej pracy u tego pracodawcy. W razie likwidacji lub ogłoszenia upadłości pracodawca powinien podjąć starania o znalezienie pracownicy innego zatrudnienia. Jeżeli starania takie nie dadzą efektu i dojdzie do rozwiązania umowy o pracę bez zapewnienia innego zatrudnienia, Pani w dalszym ciągu przysługuje prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego. Wygaśnięcie umowy o pracę w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego nie oznacza utraty prawa do zasiłku. Obowiązek przedłożenia odpowiednich dokumentów w celu zachowania prawa do zasiłku uzależnione jest jednak od tego, na jakim etapie urlopu wygasa stosunek pracy. W przypadku, gdy stosunek pracy wygasa w momencie przebywania na dodatkowym urlopie macierzyńskim bądź na urlopie rodzicielskim, należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego, nie później niż do dnia zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający okresowi podstawowego urlopu macierzyńskiego, bądź wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, nie później niż do dnia zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający pełnemu okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Warto również pamiętać, że jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. 2. Odnosząc się natomiast do drugiego pytania, to nie ma przeszkód aby zarejestrowała się Pani w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Uzyskanie statusu bezrobotnego nie gwarantuje automatycznie nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Przysługuje on osobom, dla których nie ma ofert pracy, staży czy prac interwencyjnych. Osoba starająca się o zasiłek powinna mieć udokumentowane przynajmniej 365 dni pracy w okresie ostatnich 18 miesięcy lub też dowód na opłacanie w tym okresie czasu składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 września 2016 12:51 Obejrzało: 250 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.