Wezwanie w charakterze świadka w sprawie o złe parkowanie auta.

Pytanie z dnia 19 stycznia 2021

Dzień dobry,

Dostałem wezwanie na policję jako świadek w sprawie złego zaparkwoania auta którego jestem wspolwlasicilem wraz z matka. Odbyłam spotkanie. Podczas przesłuchania powiedziałem, że nie przyjmuje mandatu zgodnie z artykułem:

"Gdy już się stawiliśmy na przesłuchanie, a nie wiemy na 100% kto prowadził w tym momencie pojazd, uchylamy się od udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie realizując prawa świadka z art. 183 par. 1 kodeksu postępowania karnego w związku z art. 41 par. 1 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który ma prawo tak się zachować jeśli obawia się, poniesienia odpowiedzialności karnej za przestępstwo fałszywego oskarżenia o wykroczenie (z art. 234 kk) z winy umyślnej w zamiarze ewentualnym, o co by mógł zostać oskarżony (grozi do 2 lat) gdyż wiedząc, że nie wiedział kto kierował (lub nie pamieta) by samemu uniknąć kłopotów wskazał osobę jakąkolwiek, godząc się na to, że oskarża być może kogoś niewinnego"

Tu świadek chroni siebie by nie wpakować się w przestępstwo z art. 234 kk:
"Kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, WYKROCZENIE, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie TYCH czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Policjant wlepil mi mandat za nie udzielenie informacji na temat tego kto kierował pojazdem. Nie przyjalem go.

Jednak przyszedł wyrok nakazowy z sądu niemal natychmiast.

Co Robić w takiej sytuacji? Zgłaszać sprzeciw?

W przypadku otrzymania wyroku nakazowego, należy wnieść sprzeciw wobec tego wyroku. Sprzeciw można złożyć w ciągu 7 dni od dnia doręczenia nakazu. W treści sprzeciwu należy wskazać przyczyny, dla których uważa się, że wyrok nakazowy jest niezgodny z prawem. Można np. powołać się na art. 183 par. 1 kodeksu postępowania karnego oraz art. 41 par. 1 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, które zostały przez Ciebie przytoczone w czasie przesłuchania. Warto również skonsultować się z adwokatem lub radcą prawnym, aby uzyskać fachową poradę w sprawie procedury składania sprzeciwu. W przypadku wniesienia sprzeciwu, sprawa zostanie przekazana do sądu rejonowego, który podejmie decyzję co do dalszego postępowania w sprawie. Możemy wskazać Ci właściwego prawnika, jeśli zdecydujesz się na dalszą pomoc prawną. Pozdrawiamy

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 kwietnia 2023 20:25 Zmodyfikowano dnia: 7 kwietnia 2023 20:25 Obejrzało: 939 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.