Pytanie z dnia 08 lipca 2017

W mojej spółce jawnej jest następujący: „w przypadku braku odmiennej uchwały wspólników – zysk dzieli się w następujący sposób…” Jakie zagrożenia może rodzić taka „odmienna uchwała”? Czy musi zostać podjęta jednomyślnie? Czy wspólnicy za pomocą uchwały mogą doprowadzić do „niesprawiedliwego” zmniejszenia mojego udziału w zysku?

Każdy wspólnik ma prawo pod koniec roku obrotowego żądać podziału wypracowanego przez spółkę jawną zysku. W braku innych postanowień umowy spółki, zysk dzieli się między wspólników po równo. Najczęściej jednak taki podział zysku nie odpowiada wspólnikom, w związku z czym decydują się na odmienne unormowanie tej kwestii w umowie spółki (np. proporcjonalnie do wniesionych do spółki wkładów). Często wspólnicy, chcąc zabezpieczyć się na przyszłość przed nieoczekiwaną zmianą okoliczności, zastrzegają, że podział zysku może odbyć się jeszcze w inny sposób – wskazany w odpowiedniej uchwale. Takie rozwiązanie może być jednak czasem niebezpieczne dla poszczególnych wspólników… Uchwały w spółce jawnej są podejmowane na innych zasadach niż np. w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Co do zasady, uchwała w przedmiocie podziału zysku, jako tzw. czynność przekraczająca zakres zwykłych czynności, wymaga zgody każdego wspólnika. Nie można zatem podzielić zysku uchwałą, która nie będzie odpowiadała chociażby jednemu ze wspólników. Jednak w trakcie sporów w spółkach, nie raz zdarza się wspólnikom łamać nawet tak podstawowe reguły. Pominięty wspólnik zawsze ma prawo w takiej sytuacji zaskarżyć niejednomyślnie podjętą uchwałę do sądu. Kodeksową zasadę jednomyślności również można zmodyfikować w umowie spółki. Wspólnicy często decydują się na umożliwienie podejmowania ważnych decyzji tylko większością głosów (a nie jednomyślnie). O ile takie postanowienie ułatwia codzienne funkcjonowanie spółki, o tyle pociąga za sobą spore problemy, gdy w spółce pojawi się konflikt. Największe problemy mogą zrodzić się właśnie w razie podjęcia uchwały o podziale zysku. Niestety, przy takim zapisie, niekorzystna dla jednego ze wspólników uchwała o podziale zysku podjęta bez jego zgody, może zostać uznana za skuteczną, gdy będzie odpowiadać woli większości (zgodnie z umową). I w takim przypadku istnieje co prawda możliwość podważenia niekorzystnej z punktu widzenia wspólnika uchwały przed sądem w oparciu o ogólne zasady prawa cywilnego, co jednak jest dość trudne i wymaga złożonej argumentacji.

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 lipca 2017 10:23 Zmodyfikowano dnia: 8 lipca 2017 10:23 Obejrzało: 589 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam, w odpowiedzi na pytanie informuję, że zgodnie z normą prawną w przepisie art. 51 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 Nr 94 poz. 1037 ze zm. dalej „KSH”): każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Norma ta ma charakter dyspozytywny tzn., że umowa spółki może przewidywać inne. Z opisu pytania wynika, że sposób udziału w zyskach może być uzależniony od uchwały wspólników. Zgodnie z powyższym na podstawie uchwały wspólników zysk może być podzielony zgonie postanowieniami uchwały, co może doprowadzić do ograniczenia udziału w zyskach. Co do sposobu podjęcia uchwały umowa spółki powinna określać jaką liczbą głosów powinna zostać ona zawarta, KSH w tym przedmiocie nie zawiera odrębnego uregulowania, pozostawiając uregulowanie tej kwestii wspólnikom spółki jawnej. W związku z powyższym może nastąpić sytuacja, w której wspólnik uzna, że nastąpiło „niesprawiedliwe” zmniejszenie jego udziału w zysku. W takiej sytuacji może zaskarżyć postanowienia uchwały na podstawie art. 189 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296 ze zm.). W przypadku jakichkolwiek problemów zapraszam do kontaktu z moją kancelarią, chętnie pomogę, pozdrawiam Damian Stawski Alta Pentut Kancelaria Radcy Prawnego, ul. Grunwaldzka 224B/6 60-166 Poznań, tel. +48 603 34 34 34, mail: altapentut@wp.pl

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 lipca 2017 23:59 Zmodyfikowano dnia: 10 lipca 2017 23:59 Obejrzało: 573 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.