Pytanie z dnia 26 listopada 2021

W marcu tego roku kupiliśmy połowę bliźniaka. Obecnie okazało się, że rury wentylacyjne na poddaszu (nie użytkowym) się porozpadaly. Kominki są w przypadkowych miejscach, rury są przeciągnięte przez całe poddasze. Skrapla się z nich woda i zalewa poddasze. Rury połączone są prowizorycznie na papoerowa taśmę która się porozpadała. Jedna rura od nadmiaru wody się urwała i zalała dość mocno poddasze, watę która jest na podwieszanym suficie. Chcę wiedzieć czego mogę oczekiwać od dewelopera ponieważ ten twierdzi, że gwarancja tego nie obejmuje i że to nie jego kwestia. Bo on nam to zrobił "gratis" że do odbioru budynku wentylacja nie była potrzebna i że za to nie odpowiada. Niestety jeżeli to nie zostanie naprawione niedługo sufity będą do wymiany. Proszę o informację czy możemy i na jakiejś podstawie zadać naprawy od dewelopera.

Dzień dobry. Jeżeli nie minął jeszcze termin 5 lat od zakupu nieruchomości (oraz roku od wykrycia wady), to możecie się Państwo domagać naprawy (a także innych roszczeń) na podstawie rękojmi. Niezależnie od powyższego możecie się Państwo także domagać odszkodowania. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 listopada 2021 09:37 Zmodyfikowano dnia: 29 listopada 2021 09:37 Obejrzało: 38 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, w opisanym stanie faktycznym sprawy kluczowe znaczenie będzie miało ustalenie, czy montaż wskazanej wentylacji był objęty zawartą przez strony umową. Co do zasady, skoro jej przedmiotem była sprzedaż połowy bliźniaka, to wydaje się, że tak właśnie było. W celu upewnienia się, należałoby jednak przeanalizować konkretne postanowienia umowne. Jeżeli umowa obejmowała wykonanie ww. prac, to w grę będą wchodziły roszczenia z tytułu wad fizycznych sprzedanej rzeczy, np. roszczenie o usunięcie wady lub obniżenie ceny (por. art. 560 k.c. w zw. z art. 27 ust. 6 Ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego).

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 listopada 2021 14:00 Zmodyfikowano dnia: 29 listopada 2021 14:00 Obejrzało: 37 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.