Ustalenie granicy działki. Rozbiórka ogrodzenia.

Pytanie z dnia 09 czerwca

Witam. Ponad 10 lat temu przejęłam nieruchomość od swoich rodziców. Grunt ogrodził mój ojciec ok 20 lat temu. W międzyczasie zmienił się właściciel sąsiadującej działki. Też przejął ja po rodzicach. Ogrodzenie zostało postawione za zgodą poprzedniego sąsiada. Nowy właściciel wykonał nowe pomiary geodezyjne i twierdzi, że ogrodzenie wchodzi na jego teren. Zaznaczę, że chodzi o kilka metrów kwadratowych. Żąda rozbiórki ogrodzenia i straszy pozwami. Dodam, że jego posesja to ugór, pustostan i ruiny. Pytanie: czy art. 151 Kodeksu cywilnego jest adekwatny do mojej sytuacji i czy mogę się na nim oprzeć?

Dzień dobry. Tak, w opisanej sytuacji można spróbować bronić się przed roszczeniem sąsiada powołując się na art. 151 KC. Znaczenie dla powodzenia takiego stanowisko będzie miał natomiast stan wiedzy Pani ojca w momencie wykonywania ogrodzenia. Jeżeli działanie to było obiektywnie przypadkowe i niezawinione to przepis ten znajdzie zastosowanie (tzn. ogrodzenie było postawione zgodnie z ówczesnymi pomiarami geodezyjnymi). Nie znajdzie natomiast zastosowania w sytuacji, w której Pani ojciec wiedział (lub mógł się dowiedzieć), że ogrodzenie jest stawiane przekraczając granice działki (choćby za zgodą drugiej strony). Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 czerwca 2021 13:41 Zmodyfikowano dnia: 9 czerwca 2021 13:41 Obejrzało: 22 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry Pani, W opisywanym przez Panią przypadku możliwe jest zastosowanie art. 151 k.c. Warto również rozważyć wszczęcie postępowania rozgraniczeniowego. Pozdrawiam, adwokat Agnieszka Kwapień tel.: 728 382 525, e-mail: poczta@adwokat-katowice.com.pl

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 czerwca 2021 07:30 Zmodyfikowano dnia: 10 czerwca 2021 07:30 Obejrzało: 18 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.