Uregulowanie stanu prawnego nieruchomości.

Pytanie z dnia 21 grudnia 2020

Dzień dobry,
przejąłem udział 1/6 w nieruchomości (kamienica dwie kondygnacje plus piwnica, 9 mieszkań + podwórko - całość 900 m2). Stan prawny nieruchomości nie jest uregulowany - brak księgi wieczystej.
Pozostała część tj. 5/6 należy do rodziny (również brak uregulowania). Osoba od której przejąłem udział ma w posiadaniu jedno mieszkanie. Pozostałe 8 mieszkań jest wynajmowane przez tę rodzinę, za co pobierają comiesięczny czynsz. Taki stan utrzymuje się co najmniej od 1990 r.
Teoretycznie poprzedni właściciel powinien otrzymywać 1/6 z czynszu który pobierają właściciele, jeżeli jego udział w nieruchomości to 1/6 a nie tylko jedno mieszkanie.
Stąd pytanie, czy faktycznie od tej chwili mogę domagać się 1/6 od czynszu pobieranego przez właściciela drugiej część?
Czy poprzedni właściciel lub ja, mogę domagać się zwrotu należnego czynszu (jako właściciel 1/6 nieruchomości)? Jeżeli tak to ile lat wstecz?

Dzień dobry, według mnie ma Pan prawo do 1/6 dochodu z nieruchomości przy jednoczesnym ponoszeniu kosztów utrzymania takiej jej części. Myślę, że w Pana przypadku warto byłoby pomyśleć nad zniesieniem współwłasności i podziałem kamienicy między współwłaścicieli tak, aby nie było wątpliwości co do tego, kto ma jakie prawo (w stosunku do których mieszkań). Oczywiście w toku postępowania o zniesienie współwłasności można dochodzić zwrotu pobranych korzyści ponad posiadany udział). Prowadzę sprawy tego rodzaju, jeżeli byłby Pan zainteresowany pomocą - proszę o kontakt. Z poważaniem, adw. Marcin Krupiński

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 grudnia 2020 01:32 Zmodyfikowano dnia: 22 grudnia 2020 01:32 Obejrzało: 256 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sz.Panie Proszę napisać jaka jest powierzchnia zajmowanego przez Pana mieszkania a jaka jest powierzchnia 8 pozostałych mieszkań. Jeżeli Pana udział ( 1/6 ) jest większy niż proporcja między powierzchnią Pana mieszkania a powierzchnią pozostałych mieszkań powinien Pan otrzymać różnicę licząc trzy nieprzedawnione lata wstecz ( okres przedawnienia tzw.pożytków to 3 lata ) Podwórka jako część wspólną dla wszystkich proszę nie brać pod uwagę. z poważaniem : adw Janusz Sawicki

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 grudnia 2020 17:21 Zmodyfikowano dnia: 22 grudnia 2020 17:21 Obejrzało: 254 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.