Uregulowanie stanu prawnego mieszkania.

Pytanie z dnia 15 kwietnia 2021

Witam.
W latach 80, ojciec mojego męża, wspólnie ze swoją teściową (babcią mojego męża) zakupili mieszkanie. Stało się ono własnością babci.
Po śmierci babci mieszkanie odziedziczyła siostra męża.(najstarsza z 4 rodzeństwa) Na świecie była wtedy tylko siostra i brat. Gdy mój mąż miał ok 4 lat (najmłodszy z rodzeństwa), siostra przepisała mieszkanie na Niego w formie darowizny. (w 1993 roku)
Przez lata mieszkała tutaj najpierw najstarsza siostra, później brat z rodziną. Obydwoje płacili ojcu "czynsz" (umówili się na jakąś kwotę), oprócz podstawowych opłat za mieszkanie.
Jedyną osobą, która nie skorzystała z mieszkania jest drugi brat. Mieszka cały czas z ojcem i rodziną w mieszkaniu kwaterunkowym. Mąż wprowadził się w 2013 roku do swojego mieszkania.
Problem polega na tym, że własnościowe mieszkanie jest kawalerką. Gdy powiększyła się u Nas rodzina, chcieliśmy sprzedać to mieszkanie i dobierając kredyt, kupić coś większego.
Ojciec męża żąda, żebyśmy zapłacili temu bratu, który tu nigdy nie mieszkał, 40 tysięcy. Po tym jak odmówiliśmy zmienił zdanie i stwierdził, że nawet jeśli nie sprzedamy mieszkania i tak mamy zapłacić tę kwotę w formie zadośćuczynienia, żeby brat nie był pokrzywdzony. Te pieniądze brat ma wykorzystać, żeby wykupić mieszkanie kwaterunkowe ( 50m2), w którym mieszkają z ojcem.
Niezależnie od tego jak sytuacja się potoczy, chciałabym dowiedzieć się, kto z punktu widzenia prawa ma rację. Wiem, że sprawa jest troszkę zawiła, ale mam nadzieję, że napisałam wszystko w miarę zrozumiale.
Z góry dziękuję za pomoc. 😊

Dzień dobry. Jeżeli mieszkanie należy w całości do Pani męża, to ojciec nie ma żadnych bezpośrednich podstaw do żądania spłaty czy też zadośćuczynienia w stosunku do tego mieszkania. Ewentualnie jeżeli wcześniej doszło do dokonania darowizny przez ojca męża na babcię to rodzeństwo męża po śmierci ojca będzie miało prawo do żądania zachowku od spadkobierców babci tj, od poczętego już w tym czasie oraz żyjącego rodzeństwa męża. Jeżeli mąż nie został jeszcze wtedy poczęty, to od niego nie będzie można żądać zachowku. Taka możliwość może się jednak pojawić jeżeli siostra męża okaże się niewypłacalna (wtedy możliwe stanie się żądanie zapłaty roszczenia od męża na podstawie skargi pauliańskiej). Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 kwietnia 2021 22:37 Zmodyfikowano dnia: 15 kwietnia 2021 22:37 Obejrzało: 106 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry formalnie brat, który nie otrzymał od rodziców żadnej darowizny, ma prawo dochodzić zachowku po śmierci rodziców - zakładam że żądana kwota ma spełniać taką rolę W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. r.pr.A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 2 z dnia 16 kwietnia 2021 08:30 Zmodyfikowano dnia: 16 kwietnia 2021 08:30 Obejrzało: 104 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.