Uregulowanie majątku małżonków.

Pytanie z dnia 12 kwietnia 2021

Chciałabym uzyskać informacje na temat przepisu mojego majątku tzn nieruchomości oraz gruntów, których wraz z mężem jesteśmy właścicielami. Mamy 3 dzieci, z różnych przyczyn chcielibyśmy całość przepisać tylko jednemu synowi. Chciałabym wiedzieć jaki jest koszt przepisu? Jakiś najtańszy, żeby po naszej śmierci , dzieci nie musiały się kłócić, tylko wiedziały że sytuacja jest uregulowana. Wiem, ze istnieje prawo do wydziedziczenia, ale brzmi to dla nas zbyt brutalnie... Czy np można przepisać wszystko jednemu synowi z zachowaniem dopisu, ze syn nas godnie pochowa lub w przypadku choroby, bądź braku sił zaopiekuje się nami.

Należałoby rozważyć zawarcie umowy dożywocia - na jej podstawie, w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie. W związku z taką umową, nabywca zobowiązuje się przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Co do kosztów aktu notarialnego należy uzgodnić z notariuszem, u którego byłaby zawierana umowa. Umowa dożywocia nie jest nieodpłatnym przysporzeniem po stronie nabywcy (syna), dlatego przeniesienie własności nieruchomości na tej podstawie nie będzie miało znaczenia przy obliczaniu ewentualnego zachowku pozostałych dzieci.

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 kwietnia 2021 21:15 Zmodyfikowano dnia: 12 kwietnia 2021 21:15 Obejrzało: 150 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Podstawowymi sposobami przeniesienia majątku na syna jest darowizna za życia oraz testament. W obu przypadkach pozostałemu rodzeństwu przysługiwał będzie jednak zachowek po Państwa śmierci. 2. Wydziedziczenia jest dobrym rozwiązaniem, tylko w sytuacji, w której w rzeczywistości istnieją powody wydziedziczenia. W przeciwnym wypadku może zostać łatwo podważone. Dodatkowo prawo do zachowku przejdzie wtedy na dzieci wydziedziczonego (natomiast skuteczne wydziedziczenie małoletniego jest w praktyce niezwykle rzadkie). 3. Rozwiązaniem, które stosuje się w takich sytuacjach jest umowa dożywocia (przeniesienie własności nieruchomości w zamian za dożywotnią opiekę i utrzymanie jako domownika). Skutecznie zapobiega ona roszczeniom o zachowek pozostałych spadkobierców. 4. W testamencie można wydać spadkobiercy polecenie organizacji pochówku w określony sposób. 5. W umowie darowizny można zastrzec opiekę obdarowanego nad darczyńcą w przypadku choroby. 6. Koszt taksy notarialnej przy umowie darowizny albo dożywocia zależny jest od wartości nieruchomości i wynosi od 100 do 10000 zł. Doliczyć do tego należy dodatkowe koszty notarialne (ok. 500 zł). Koszt sporządzenia testamentu notarialnego to ok. 200zł. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 2 z dnia 12 kwietnia 2021 21:17 Zmodyfikowano dnia: 12 kwietnia 2021 21:17 Obejrzało: 149 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.