unieważnienie umowy kupna auta,koszty naprawy

Pytanie z dnia 06 czerwca 2019

Witam, po krótce opiszę zaistniałą sytuację.
W niedzielę tj. 2.06.2019r został zakupiony samochód od osoby prywatnej. Podczas oględzin samochodu nie wykazywał on żadnych niepokojących objawów, sprzedawca również potwierdził że nic mu nie dolega twierdząc że jest w doskonałej kondycji i nie wymaga nakładów finansowych.
Po przejechaniu ok. 120km w samochodzie doszło do awarii. Pojawił się dym spod maski, przez wydech wyleciał olej i sadza. Po konsultacji z mechanikiem stwierdzono uszkodzenie turbiny i intercoolera, rozszczelnienie chlodnicy wody oraz dolany do silnika uszczelniacz (w celu chwilowego zniwelowania objawów usterek). Ponadto w samochodzie przestała działać klimatyzacja rzekomo naprawiana przez sprzedawcę w ASO.
Mechanik wycenil wstępnie naprawę na kwotę 4000zł przy czym skutkiem awarii może być generalny remont silnika (koszt rzędu 8000-10000 zł). Mechanik stwierdził również że samochód brał udział w wypadku. Sprzedawca twierdził iż samochód jest bezwypadkowy.
Sprzedawca nie poczuwa się do żadnej odpowiedzialności. Zależało by mi na choć częściowym zwrocie kosztów naprawy lub odstąpieniu od umowy lub jakiejkolwiek rekompensacie za sprzedaż wadliwego pojazdu. Czy jest możliwość zrobienia czegokolwiek w tej sprawie na moją korzyść? Jakie byłyby ewentualne koszty dalszych działań o ile takowe są możliwe?

Pozdrawiam
Jakub

Dzień dobry. Oczywiście tak. Przysługuje panu uprawnienia z tytułu rekojmi. Zgodnie z art. 556 KC Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia) Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli: 1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia; 2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór; 3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia; 4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Proponuję żeby Pan zrobił prywatne oględziny uszkodzeń i na tej podstawie żądał albo obniżenia ceny nabycia albo odstąpienia od umowy Pozdrawiam, Piotr Ziółkowski radca prawny

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 czerwca 2019 13:46 Zmodyfikowano dnia: 6 czerwca 2019 13:46 Obejrzało: 215 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Sz.Panie Zapraszam do mojej Kancelarii Adwokackiej w Krakowie, która zajmuje się podobnymi sprawami. Honorarium ustalimy na miejscu, koszt samej konsultacji to 200,00 zł.a jeżeli podejmę się prowadzenia sprawy to te 200,00 zł wliczę w honorarium. Sprawa rokuje nadzieję na sukces. z poważaniem : adw Janusz Sawicki 501-864-044 janusz.sawicki@adwokatura.pl

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 czerwca 2019 19:27 Zmodyfikowano dnia: 6 czerwca 2019 19:27 Obejrzało: 214 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.