Umowa zlecenie.

Pytanie z dnia 26 sierpnia 2023

Witam serdecznie,
Chciałabym podpisać umowę z firmą jednak zaniepokoiły mnie dwa punkty tej umowy (umowa zlecienie) -praca w charakterze dietetyka
1. W trakcie trwania umowy oraz 12 miesięcy po jej zakończeniu nie mogę podjąć współpracy z inną firmą o tym samym lub podobnym charakterze pracy (usługi dietetyczne) nie mogę również założyć własnej działalności i pracować jako dietetyk. - czy taki zapis jest w ogóle prawny? W przypadku rozwiazania umowy pozbawia mnie to pozyskiwania środków na rok.
2. Może na mnie zostać nałożona kara umowna w wysokości 150 000zł jeśli w jakikolwiek sposób wykorzystam min: schematy pracy, prowadzenia konsultacji z pacjentami itp. - co jeśli te schematy są mi dobrze znane bo poznałam je na studiach/ kursach/ w poprzednich miejscach pracy? Czy nie jest to naruszanie własności intelektualnej? Podpisując umowę nie wiem przecież jak te schematy pracy wyglądają.
Z góry dziękuje za pomoc!

Dzień dobry, do odpowiedzi na to pytanie konieczna jest analiza całej umowy, nie tylko wycinka dot. zakazu konkurencji. Umowy cywilnoprawne nie mają sztywnych ram i warunków zakazu konkurencji, jak jest to w umowach o pracę regulowanych Kodeksem pracy. Poważne wątpliwości prawne budzi zobowiązanie Pani do niepodejmowania współpracy lub własnej działalności przez 12 miesięcy po zakończeniu umowy. W prawie pracy jest wymagany ekwiwalent pieniężny za takie zobowiązanie byłego pracownika do niekonkurencji. W tą stronę idzie również ocena przez sądy takich zapisów w umowach cywilnoprawnych, w tym zlecenia. Natomiast tak naprawdę podpisując taką umowę bierze Pani ryzyko tych zapisów. Ich kontestowanie może odbyć się dopiero przed sądem i wtedy sąd oceni je pod kątem zgodności z zasadami współżycia społecznego i może orzec nawet ich nieważność. Ale to dopiero nastąpi w przypadku naruszenia przez Panią umowy i procesu z firmą. To długa i kosztowna droga, której należy unikać. Warto przed podjęciem konkretnych działań dokonać prawnej oceny ich ryzyka. Na ten moment pozostają Pani negocjacje z pracodawcą, aby nieco złagodzić zapisy, które faktycznie są rygorystyczne. Proszę zapytać się, co konkretnie rozumie pracodawca pod tymi klauzulami. Powinna być Pani świadoma podpisywanej umowy i jej interpretacji. W razie pytań zapraszam do kontaktu.

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 sierpnia 2023 14:30 Zmodyfikowano dnia: 28 sierpnia 2023 14:30 Obejrzało: 72 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Umowa "straszak". Żaden z tych zapisów nie będzie skuteczny.

Odpowiedź nr 2 z dnia 28 sierpnia 2023 15:24 Zmodyfikowano dnia: 28 sierpnia 2023 15:24 Obejrzało: 70 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Dla udzielenia rzetelnej porady konieczna byłaby analiza całej umowy. Natomiast na podstawie samych tych zapisów można powiedzieć, że są one najprawdopodobniej nieskuteczne i mają jedynie na celu postraszenie Pani. Pierwszy punkt mógłby być skuteczny gdyby zawierał zapis o odszkodowaniu na Pani rzecz w tym okresie. Drugi punkt jest na tyle abuzywny, że możnaby to zgłosić do PIP. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 3 z dnia 29 sierpnia 2023 00:24 Zmodyfikowano dnia: 29 sierpnia 2023 00:24 Obejrzało: 68 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.