Umowa B2B a użytkowanie auta służbowego.

Pytanie z dnia 09 grudnia 2020

Witam, proszę o poradę:
Byłam zatrudniona u pracodawcy w oparciu o umowę o współpracy na zasadach B2B, użytkowałam samochód służbowy. Otrzymując samochód służbowy nie otrzymałam żadnego regulaminu jego użytkowania ani tez umowy, nie podpisywałam żadnych dokumentów. W trakcie użytkowania miała miejsce jedna naprawa ponieważ ktoś na parkingu porysował bok auta. W tej sytuacji kontaktowałam się bezpośrednio z Arval (firma korzysta z wynajmu długoterminowego), który wyznaczył warsztat i dał samochód zastępczy. Po zakończeniu współpracy, były pracodawca obciążył mnie kwotą 1 000 zł z tytułu „udziału własnego w szkodzie” , potrącił to z należnego mi wynagrodzenia za listopad. Czy mógł tak zrobić? Na jakiej podstawie?

w umowie o współpracy pomiedzy mną a spółką były tylko takie zapisy: Spółka zapewni Wykonawcy nastepujace narzędzia potrzebne do dokonania umowy:
Telefon komórkowy bez limitu rozmów
Laptop
Samochód służbowy klasy A z limitem .....
Karte paliwowa z limitem ...zł miesięcznie
Koszty związane z przekroczeniem limitów o których mowa powyżej, pokrywa Wykonawca.

I taki zapis: „Wykonawca jest zobowiązany do stosowania i przestrzegania procesów i standardów Spółki określonych w Procedurze Ogólnej oraz innych regulaminach i zarządzeniach obowiązujących w spółce”

Przy czym żadnej z procedur i regulaminów nie widziałam na oczy ani tez nikt nie mówił o tym. Sama umowę, która cytuje podpisałam dopiero wraz z porozumieniem o rozwiązaniu umowy dnia 2.11.2920 r. Wcześniej pracodawca nie dał mi umowy mimo moich wielokrotnych pytań i przypomnień.

Szanowna Pani, Zgodnie z art. 384 § 1 k.c. "Ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowy, w szczególności ogólne warunki umów, wzór umowy, regulamin, wiąże drugą stronę, jeżeli został jej doręczony przed zawarciem umowy." zatem procedury i regulaminy powinny były być Pani zakomunikowane przed zawarciem umowy a nie dopiero przy jej rozwiązaniu...stąd wniosek że mogło to być działanie bezprawne a nawet stanowić wyłudzenie

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 grudnia 2020 13:12 Zmodyfikowano dnia: 9 grudnia 2020 13:12 Obejrzało: 4164 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Uważam, że należy wystąpić do byłego pracodawcy z wezwaniem do zapłaty, skoro nie było zapisów, że ma Pani odpowiadać finansowo za udział w szkodzie.

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 grudnia 2020 16:03 Zmodyfikowano dnia: 9 grudnia 2020 16:03 Obejrzało: 4163 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.