Udział absolwenta w wycieczce szkolnej. Czy pełnoletnia osoba może pojechać z klasą.

Pytanie z dnia 21 czerwca

Witam. Mam pytanie odnośnie przepisów prawnych, które regulowałyby udział absolwenta w wyciecze klasowej. 2 lata temu skończyłam liceum i chciałabym dołączyć do wycieczki jednej z klas w charakterze pełnoletniego absolwenta. Oczywiście zadbałabym o pokrycie swoich kosztów i ubezpieczenie. Czy udział w takiej wycieczce byłby zgodny z prawem? Z góry dziękuję.

Dzień dobry. 1. Udział w wycieczce szkolnej w charakterze zwykłego uczestnika jest z perspektywy prawa oświatowego niemożliwy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki, wycieczki są integralną częścią działalności statutowej szkoły i są organizowane wyłącznie dla jej aktualnych uczniów. Status absolwenta oznacza formalne ustanie stosunku ze szkołą, co uniemożliwia dopisanie Pani do listy uczestników wyjazdu, niezależnie od faktu samodzielnego pokrycia kosztów oraz wykupienia prywatnego ubezpieczenia. 2. Jedyną prawnie dopuszczalną możliwością Pani udziału w tym wyjeździe jest powołanie Pani w skład kadry wycieczki jako dorosłego opiekuna (osoby niebędącej pracownikiem pedagogicznym szkoły). Przepisy oświatowe pozwalają dyrektorowi szkoły na wyznaczenie do opieki nad uczniami osób trzecich, w tym pełnoletnich absolwentów, o ile specyfika wyjazdu tego wymaga. Decyzja w tej sprawie ma charakter w pełni uznaniowy i należy do wyłącznej kompetencji dyrektora placówki, który zatwierdza oficjalną kartę wycieczki. 3. Włączenie Pani do kadry wyjazdu jako dorosłego opiekuna nakłada jednak na szkołę obowiązek przeprowadzenia weryfikacji na podstawie przepisów o ochronie małoletnich (tzw. Ustawy Kamilka). Przed wyjazdem placówka musi sprawdzić Panią w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz zażądać przedstawienia zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (KRK). Jako opiekun będzie Pani również ponosić pełną odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo powierzonych uczniów. Jeśli dyrektor szkoły nie wyrazi zgody na powołanie Pani na funkcję opiekuna, Pani udział w wycieczce będzie niedopuszczalny. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 czerwca 2026 13:59 Zmodyfikowano dnia: 22 czerwca 2026 13:59 Obejrzało: 14 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.