Ubezwłasnowolnienie osoby nieprzytomnej.

Pytanie z dnia 23 listopada 2019

Mój tata zasłabł na ulicy i od 3 tygodni nie odzyskał przytomności (ma 90 lat) Prawdopodobnie przytomności już nie odzyska i docelowo zostanie przeniesiony do placówki opiekuńczej. Lekarz poinformował mnie, że powinnam wystąpić do sądu o ubezwłasnowolnienie - proszę o informację jak wygląda taka procedura oraz co w przypadku jeśli nie wystąpię do sądu - zrobi to ktoś za mnie (kto?), czym się to może wtedy skończyć (opiekunem prawnym mojego taty zostanie wtedy ktoś inny?) Dziękuję za pomoc.

Wniosek o ubezwłasnowolnienie składa się do sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, a w braku miejsca zamieszkania - sądu miejsca jej pobytu. Obecnie opłata sądowa w takiej sprawie wynosi 100,00 złotych, do czego należy doliczyć koszty opinii biegłych lekarzy oraz potencjalny koszt kuratora. Wniosek o ubezwłasnowolnienie może zgłosić: 1) małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie; 2) jej krewni w linii prostej oraz rodzeństwo; 3) jej przedstawiciel ustawowy. Z takim wnioskiem może również wystąpić prokurator. Po zakończeniu postępowania o ubezwłasnowolnienie sąd rejonowy wyznacza opiekuna. W pierwszej kolejności szuka się kuratora spośród osób bliskich, a jeżeli takich nie ma albo nie chcą podjąć się takiej funkcji, to opiekunem może zostać wyznaczona również osoba obca.

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 listopada 2019 19:33 Zmodyfikowano dnia: 25 listopada 2019 19:33 Obejrzało: 546 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Wniosek o ubezwłasnowolnienie może złożyć jedynie: krewny w linii prostej (jednak krewni osoby, która ma być ubezwłasnowolniona, nie mogą zgłaszać wniosku o wszczęcie postępowania, jeżeli osoba ta ma przedstawiciela ustawowego), małżonek, przedstawiciel ustawowy. Osoby nie należące do kręgu osób uprawnionych do złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie, a widzące potrzebę ubezwłasnowolnienia, np. dalszego krewnego lub obcej osoby potrzebującej pomocy, mogą złożyć jedynie wniosek do prokuratora o wszczęcie postępowania o ubezwłasnowolnienie. Wniosek taki wcześniej czy później okaże się niezbędny w celu podjęcia czynności prawnych w imieniu Taty. Szczegóły procedury ubezwłasnowolnienia wymagają głębszego wyjaśnienia, w ramach ewentualnej porady prawnej. Z wyrazami szacunku, Rafał Kubik. Numer telefonu: +48 505 874 744, e-mail: rafal.kubik@kancelariakubik.eu

Odpowiedź nr 2 z dnia 25 listopada 2019 21:24 Zmodyfikowano dnia: 25 listopada 2019 21:24 Obejrzało: 545 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.