Świadek kradzieży w pracy.

Pytanie z dnia 20 maja

Dzień dobry, 
ponad rok temu byłyśmy z koleżanką w pracy świadkami kradzieży (oprawa okularowa 600 zł). W tej sprawie złożyłyśmy zeznania na komendzie policji, są również nagrania z kamer. Dostałyśmy wezwanie na sprawę w sądzie do zeznań jako świadek. W firmie zatrudniona jest osoba która zajmuje się tematem kradzieży ( pan Wojciech W. ) Napisał on nam usprawiedliwienie nieobecności bo nie chciałyśmy zeznawać. Jednak od tamtej pory przyszły już dwa kolejne wezwania I raczej nie ominie nas ta wątpliwa przyjemność. Pytanie numer jeden to czy zeznawanie w sprawie oskarżonego jest przymusowe? Mieszkam w małym mieście, gdzie każdy się zna i wpływa to znacząco na moje poczucie bezpieczeństwa. Po drugie termin rozprawy wypada w dniu mojego urlopu, w którym to nie planowałam przebywać w miejscu zamieszkania/rozprawy. Pan Wojciech W. stwierdził że dyr regionalny powinien tym razem wystawić mi usprawiedliwienie nieobecności. Nie sądzę jednak że coś takiego wystarczy i obawiam się że zostaną wobec mnie wyciągnięte konsekwencje. Czy pracodawca ma prawo wysłać mnie na tę rozprawę w dniu mojego urlopu czy raczej należałoby wpisać to jako godziny pracy? Jednak wtedy wiązałoby się to z przerwaniem urlopu a co za tym idzie oddaniem całego zaplanowanego czasu urlopowego? Proszę o poradę ponieważ Pan Wojciech W. który miał się zajmować tego typu problemami okazuje się bezużyteczny. 
pozdrawiam Kasia

Szanowna Pani, zeznawanie w charakterze świadka co do zasady jest obowiązkowe. To nie pracodawca wysyła Panią na rozprawę, a sąd Panią wzywa i nie są to godziny pracy. W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu. Z poważaniem, aplikant adwokacki Filip Majsterek

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 maja 2021 16:13 Zmodyfikowano dnia: 21 maja 2021 16:13 Obejrzało: 31 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Osoba wezwana na rozprawę w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania. W przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa sąd może nałożyć grzywnę, a w dalszej kolejności przymusowo doprowadzić. Urlop w dniu rozprawy nie wpływa na obowiązek stawiennictwa. Natomiast wezwanie do obowiązkowego stawiennictwa jest podstawą do usprawiedliwienia nieobecności w pracy, jeśli byłby to dzień pracy, a nie urlop.

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 maja 2021 19:47 Zmodyfikowano dnia: 21 maja 2021 19:47 Obejrzało: 31 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.