Pytanie z dnia 27 września 2016

Sprawa wyglada następująco . Mam juz wszystkie potrzebne wnioski i załączniki abym wraz z siostrami ( w tym jedna niepełnoletnia) i mama mogła zrzec sie spadku po tacie. Dzis byłam w sądzie i Pani w sekretariacie powiedziała mi iż nie złoże wniosku poniewaz nie zdarze sie zrzec , bo maja terminy wolnych rozpraw dopiero na grudzień , a wowczas minie juz 6-miesięczny termin na zrzekniecie sie spadku . Pani z sądu odesłała mnie do notariusza. Moje pytanie brzmi czy rzeczywiście tak jest ? Czy termin nie zatrzymuje sie w chwili złożenia wniosku ?

Dzień dobry, czy mama uzyskała zgodę sądu na odrzucenie spadku w imieniu Pani małoletniej siostry? Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 września 2016 22:39 Obejrzało: 323 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, zgodnie z art. 1015 § 1 k.c. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Co do zasady upływ 6 miesięcznego terminu do złożenia oświadczenia upływa po 6 miesiącach od dowiedzenia się o tytule swego powołania, jednak na bieg terminu do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku mogą mieć wpływ szczególne okoliczności, które - wydaje się - powinny być uwzględniane przez sąd prowadzący postępowanie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku. Przede wszystkim termin do złożenia stosownego oświadczenia należałoby uznać za zachowany dla spadkobiercy, który w terminie zakreślonym w art. 1015 § 1 k.c. zwrócił się do sądu o odebranie od niego takiego oświadczenia, a sąd odebrał to oświadczenie do protokołu po upływie zakreślonego terminu (wyr. SA w Krakowie z dnia 18 grudnia 2012 r., I ACa 12)

Odpowiedź nr 2 z dnia 28 września 2016 22:46 Obejrzało: 311 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.