sprawa spadkowa,dział spadku,spadek,

Pytanie z dnia 29 kwietnia 2019

Dzień dobry,
Nasza Babcia w 2008 roku razem z dziećmi (Naszą mamą i jej bratem) dokonała podziału spadku i zniesienia współwłasności nieruchomości, w ten sposób że Nasza mama nabyła na wyłączną własność całą nieruchomość. W akcie jest również zapis o tym że mama ustanawia na rzecz swojej matki dożywotnie i bezpłatne prawo użytkowania nieruchomości oraz że strony zapewniają że nie dokonują pomiędzy sobą żadnych spłat ani dopłat oraz że nie będą mieli względem siebie żadnych roszczeń ani pretensji. W 2016 roku zmarła Nasza mama i nieruchomość została odziedziczona (na co również mamy akt notarialny) przez tatę, mnie i brata. Z tego co udało Nam się dowiedzieć to bezpłatne i dożywotnie prawo użytkowania nieruchomości przez babcię pozostaje bez zmian.Niestety bardzo nie podoba się to Naszemu wujowi który odgraża się że ma zamiar wszystkie akty cofnąć tak aby własność należała do babci a ta przepisała nieruchomość na Niego. Powołuje się tym że podważy zapis o prawie babci do użytkowania nieruchomości ponieważ według niego nie zajmujemy się nią w należyty sposób co tak naprawdę jest kompletną bzdurą ponieważ to my uiszczamy wszelkie opłaty w domu, robimy babci zakupy, sprzątamy, opieramy, dostarczamy lekarstw itp. ale mimo to twierdzi że ma wystarczające argumenty. Przeglądając rózne strony w internecie natknęliśmy się na podobny temat i wyjaśniono tam że aby wuja mógl Nas o taki rzeczy posądzać powinna być również umowa dożywocia, wtedy jesteśmy zobowiązani prawnie do opieki nad babcią, co i tak robimy bez tego zapisu a jeśli w akcie tego zapisu nie ma to pierwszy w kolejności do opieki nad Nią jest właśnie Nasz wuja jako jej syn.
Proszę o komentarz do tej sytuacji, czy wuja ma prawo odebrać Nam nieruchomość która jest na Nas zapisana, czy może cofnąć akty notarialne i jak ma się prawo do użytkowania przez babcie nieruchomości do umowy o dożywocie w Naszym przypadku?
Z niecierpliwością czekam na odpowiedź,
pozdrawiam
Mariusz

Dzień dobry, raczej nie będzie ku temu podstaw, ale by można było dokładnie ocenić co ewentualnie wuj może zrobić, trzeba się zapoznać z umową, jaką mama zawarła z babcią. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 30 kwietnia 2019 08:51 Zmodyfikowano dnia: 30 kwietnia 2019 08:51 Obejrzało: 285 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry a ten podział był u notariusza czy w Sądzie?

Odpowiedź nr 2 z dnia 30 kwietnia 2019 11:46 Zmodyfikowano dnia: 30 kwietnia 2019 11:46 Obejrzało: 283 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że w mojej ocenie nie widzę możliwości odebrania Państwu nieruchomości przez Państwa wuja. Z przedstawionego opisu wynika, że dokonano zniesienia współwłasności, nie darowizny przez Państwa babcię, a w takim przypadku brak jest możliwości odwołania oświadczenia w powołaniu na rażącą niewdzięczność obdarowanego. Jedyne co można przywołać wady oświadczeń woli na zasadach ogólnych kodeksu cywilnego, przy czym wady nie stanowi zmiana stanowiska wynikająca sama z siebie bez obiektywnych przesłanek. Ponadto jak Pan słusznie zauważył należy rozróżnić dożywotnie prawo użytkowania nieruchomości od prawa dożywocia. Pierwsze jest służebnością osobistą mieszkania natomiast drugie prawo stanowi umowę pomiędzy dożywotnikiem a zobowiązanym i występuje przy przeniesieniu prawa własności nieruchomości, najczęściej darowiźnie. Zarówno służebność osobista mieszkania jak i prawo dożywocia obciążają nieruchomość tak długo jak uprawniony żyje lub nie zrzecze się uprawnienia. Każde z uprawnień należy ustanowić w akcie notarialnym, przy czym należy zwrócić uwagę na treść uprawnienia, gdyż od tego również zależy wykładnia uprawnienia czy jest to służebność mieszkania czy jednak dożywocie. Różnica polega na zakresie wykonywania prawa. Szerszym jest prawo dożywocia, gdyż poza mieszkaniem obejmuje jeszcze obowiązki natury osobistej w stosunku do dożywotnika w szczególności poprzez dostarczenie mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnienie mu odpowiedniej pomocy i pielęgnacji w chorobie oraz sprawienie mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. W celu udzielenia kompleksowej odpowiedzi na pytania związane z Pana sytuacją i ewentualnymi krokami prawnymi, konieczne jest przeanalizowanie dokumentacji, stanu faktycznego i prawnego, zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę, pozdrawiam radca prawny Tomasz Wojciechowski Kancelaria Radcy Prawnego Błażeja Winklera, ul. Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań, tel. +48 506 109 353, e-mail: wojciechowski@winklerkancelaria.pl.

Odpowiedź nr 3 z dnia 30 kwietnia 2019 12:01 Zmodyfikowano dnia: 30 kwietnia 2019 12:01 Obejrzało: 283 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.