spadek po zmarłym mężu

Pytanie z dnia 28 czerwca 2019

Dzień dobry,
w lutym br. zmarł mój mąż nie pozostawiając testamentu ani żadnego majątku mogącego stanowić masę spadkową. Pozostawił dług. W tej sytuacji zdecydowałam się odrzucić spadek. Mam dwoje dzieci tj. dorosłą córkę i małoletniego syna. Jestem w trakcie załatwiania zgody na odrzucenie spadku w imieniu ww. małoletniego. Córka mieszka za granicą i w najbliższym czasie nie przyjedzie do Polski, a ze względów proceduralnych może tak się zdarzyć, że może nie zdążyć przeprowadzić odrzucenia za pośrednictwem notariusza w kraju w którym mieszka,, czy służb konsularnych (w sierpniu upłynie 6-miesięczny termin). W przypadku, gdy córka nie odrzuci spadku, to w jakiej formie go odziedziczy wprost? Czy z dobrodziejstwem inwentarza? Trapi mnie ta sprawa, gdyż po śmierci męża córka i syn odziedziczą z ustawy mieszkanie po babci (żyjącej matce męża) i obawiam się o część, która przypadnie córce wobec wspomnianego długu. Proszę jeszcze o informację, czy w sytuacji , gdzie matka męża sporządziła testament tylko na niego, a on zmarł-należy go unieważnić, czy z racji jego zgonu "sam się unieważnił"? Dziękuję i pozdrawiam :)

Dzień dobry, jeśli córka nie odrzuci spadku po ojcu i nie złoży żadnego oświadczenia, będzie dziedziczyć z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli matka męża nie sporządzi nowego testamentu, a w poprzednim powołała do spadku tylko Pani męża, Państwa dzieci będą po niej dziedziczyć z ustawy. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 czerwca 2019 09:01 Zmodyfikowano dnia: 30 czerwca 2019 12:46 Obejrzało: 268 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W przypadku, gdy córka nie złoży oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie 6 miesięcy, od dnia, kiedy dowiedziała się o tytule swojego powołania do spadku (zapewne od dnia śmierci ojca), wówczas z mocy prawa przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że odpowiada za ewentualne długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Odpowiadając na drugie z pytań, wskazuję, że skoro testament teściowej zawiera powołanie do spadku nieżyjącego już jej syna, to nie wywoła on skutków (aby zostać spadkobiercą, trzeba żyć w chwili otwarcia spadku). Wówczas, tak jak Pani wskazała, w miejsce zmarłego wchodzą jego dzieci. Proszę jednak mieć na uwadze, że teściowa zawsze może sporządzić nowy testament i powołać do całości spadku wskazaną tam osobę.

Odpowiedź nr 2 z dnia 1 lipca 2019 12:16 Zmodyfikowano dnia: 1 lipca 2019 12:16 Obejrzało: 249 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.