rozwód a podział majątku po rozwodzie

Pytanie z dnia 22 kwietnia 2019

Mamy kredyt hipoteczny i wspólny dom. Jesteśmy małżeństwem. Żona oświadczyła że między nami koniec. wydaje mi się ze ma kogoś i ponadto jakies zaburzenie psychiczne jej się ujawniło bo z dnia na dzień właściwie postanowiła że mam oddać jej dom A za to mogę w nim mieszkać i ona będzie płacić kredyt. Jak to ma się do hipoteki i prawa. Ponadto zakłada rozwód jak dzieci dorosną. A teraz na każdym kroku mnie strofuje i wszystkiego się czepia. Kiedy powstaje nękanie?

Dzień dobry, do chwili ustania wspólności ustawowej nie można dzielić majątku wspólnego. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 kwietnia 2019 08:08 Zmodyfikowano dnia: 23 kwietnia 2019 08:08 Obejrzało: 212 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam Jeżeli nabyliście Państwo wspólnie dom podczas trwającego małżeństwa i jesteście Państwo oboje kredytobiorcami to jako współwłaściciele tej nieruchomości oboje jesteście wpisania do księgi wieczystej. Ma Pan dokładnie takie same prawa jak żona, która w czasie trwania małżeństwa nie może żądać od Pana oddania jej Pana części domu. Zabrania tego art. 35 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że " W czasie trwania wspólności ustawowej, żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego." Majątek możecie Państwo podzielić dopiero po ustaniu wspólności ustawowej np po rozwodzie, ale w dalszym ciągu będziecie Państwo oboje kredytobiorcami wobec Banku, nawet jak żona będzie spłacać kredyt, chyba, że bank wyrazi zgodę na zwolnienie Pana z długu kredytu. W takim jednak przypadku żona musiałaby mieć zdolność kredytową na cały kredyt. Co do nękania, to odrębny temat i niestety nie jestem w stanie odpowiedzialnie doradzić coś na odległość i na podstawie tak małej ilości informacji.

Odpowiedź nr 2 z dnia 23 kwietnia 2019 13:10 Zmodyfikowano dnia: 23 kwietnia 2019 13:10 Obejrzało: 205 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.