Rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci.

Pytanie z dnia 30 sierpnia 2020

Witam,
Mam nieślubną córkę (15 lat) na którą od urodzenia płacę sądownie ustalone alimenty. Córkę widuję regularnie. Ze związku małżeńskiego urodził mi się syn. Jak mogę zabezpieczyć interesy syna I żony na przyszłość?
Posiadam spory majątek otrzymany w darowiźnie od rodziców oraz zakupiony jeszcze przed ślubem. Czyli nie jest on zaliczany do wspólności małżeńskiej, mimo że nie mamy intercyzy.
Planujemy z żoną wybudować dom z oszczędności I pieniędzy żony na działce którą kupiłem przed ślubem. Co mogę zrobić aby ten dom na wypadek mojej śmierci dziedziczyła tylko żona I syn. Jak wygląda dziedziczenie majątku po wspólności majątkowej, a jak gdybym przekazal dzialke w darowiżnie żonie? Czy jest jakies inne praktyczniejsze rozwiązanie. Chciałbym uniknąć konfliktów między moim synem a córką na przyszłość.
Pozdrawiam

Dzień dobry możliwa jest darowizna z prawem dożywocia dla zony i syna, co wykluczy zachowek W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. r.pr.A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 1 z dnia 1 września 2020 09:41 Zmodyfikowano dnia: 1 września 2020 09:41 Obejrzało: 193 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, konflikt i tak się może pojawić, jeśli postanowi Pan cały majątek przekazać synowi i żonie. Możliwe będzie zawarcie umowy dożywocia (jest umowa dożywocia lub darowizny, nie ma czegoś takiego jak umowa darowizny z prawem dożywocia) ale tylko w odniesieniu do jednej nieruchomości. Mając na uwadze powyższe, konieczne jest ustalenie co dokładnie wchodzi w skład Pana majątku i podpowiedzenie takiego rozwiązania, które pozwoli w przyszłości osiągnąć zamierzony skutek. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 2 z dnia 1 września 2020 13:26 Zmodyfikowano dnia: 1 września 2020 13:26 Obejrzało: 191 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.