Rozliczenie końcowe samochodu służbowego.

Pytanie z dnia 28 kwietnia 2020

Witam
Proszę o poradę prawną w sprawie rozliczenia koncowego samochodu służbowego.
Pracuje w firmie 3 lata otrzymałam samochód służbowy już używany przez poprzedników wraz z umową określająca zasady użytkowania.
W maju 2019r nasza firma stała się częścią większej i stanowimy mniejszą spółkę. Przy tych zmianach samochody przeszły pod zarząd większej firmy. Nie dano nam innych umów do pojazdów służbowych zasady rozliczania zosraly zachowane.
We wrześniu 2019r kazano nam odstawić samochody do firmy lisingoeej w Warszawie, nie było na miejscu przedstawiciela naszej firmy. Samochody zdane A po trzech miesiącach dostaje wycenę szkód na samochodzie wystawione przez firmę wypozyczajaca na kwote ponad 7 tys z informacją że o kosztach które poniose zostanę jeszcze poinformowana.
W styczniu tego roku przyszło pismo z firmy że mam pokryć koszty naprawy szkod:
Na kwotę 1100zl
Za otuline zderzaka przód i tył, za kołpaki, za kierunkowskazy i zatyczki do gniazdka. Samochód nie ulega stłuczka a te uszkodzenia to jak określił serwis przed zdaniem typowe wynikające z amortyzacji. Na jakiej podstawie pracodawca chce i czy może obarczac mnie kosztami samochodu służbowego jeśli szkoda nie jest moim zaniedbanie A wynika z eksploatacji.
Proszę o odpowiedź lub polerowanie mnie dalej
Z poważaniem

Przede wszystkim istotna jest ocena, czy rzeczywiście mamy do czynienia z typowym zużyciem eksploatacyjnym, czy tez jednak z uszkodzeniami wykraczającymi poza normalne zużycie, odpowiada Pani bowiem jako pracownik za szkodę w powierzonym mieniu, a nie za normalne zużycie, istotne może się okazać, czy w chwili przekazywania Pani auta do używania istniały juz opisane uszkodzenia i czy zostało to stwierdzone w protokole przekazania. Skoro pracodawca przy zdawaniu przez Panią auta do firmy leasingowej nie zadbał o udokumentowanie stanu auta to moze być dla Pani argument że nie ponosi Pani wobec niego odpowiedzialności

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 kwietnia 2020 22:03 Zmodyfikowano dnia: 28 kwietnia 2020 22:03 Obejrzało: 324 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry odpowiedz zależy od umowy z pracodawcą, jednak co do zasady nie pokrywa się kosztów normalnego (zwykłego) zużycia W razie wątpliwości oraz pytań zapraszam do kontaktu. r.pr.A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 kwietnia 2020 12:01 Zmodyfikowano dnia: 29 kwietnia 2020 12:01 Obejrzało: 320 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.