Pytanie z dnia 04 listopada 2018

Proszę o pomoc w następującej sprawie: jestem w 7 miesiącu ciąży, partner z którym byłam w nieformalnym związku ma stawić się do Zakładu Karnego jednak unika odpowiedzialności. Byłam w tej sprawie na policji, ponieważ doszło między mną i partnerem do kłótni, zgłaszałam fakt, ze prawdopodobnie partner jest poszukiwany ale sprawa została zbagatelizowania. Ojciec dziecka nie posiada, żadnego dokumentu tożsamości, ponieważ zgubił dowód osobisty, jednak deklaruje, ze chce zarejestrować dziecko pod swoim nazwiskiem i chce się nim zajmować. Twierdzi, ze może zgłosić dziecko do rejestracji na podstawie własnego aktu urodzenia. Czy rzeczywiście urzędnik może zarejestrować dziecko jedynie na podstawie mojego dokumentu, obecności mojej jak i byłego partnera jego aktu urodzenia?

Dzień dobry, nie, partner musi mieć dokument, umożliwiający jego identyfikację. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 listopada 2018 13:35 Zmodyfikowano dnia: 5 listopada 2018 13:35 Obejrzało: 313 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry Czas, jaki mają rodzice po narodzinach dziecka, by wybrać się do urzędu stanu cywilnego to trzy tygodnie. Rejestracja narodzin powinna nastąpić w ciągu 21 dni od pojawienia się dziecka na świecie (a dokładnie od daty wpisanej w karcie urodzenia, którą wystawia szpital). Zanim pójdziesz do USC upewnij się, że ten dokument już tam dotarł (szpital ma 3 dni na jego przekazanie). Zgłoszenia dziecka nie muszą dokonywać oboje rodzice – do urzędu może pójść jedno z nich, albo reprezentujący ich pełnomocnik. Jeśli w ciągu 21 dni nie dotrzesz do urzędu, urzędnik sam zarejestruje dziecko i wybierze dla niego imię. Zgłoszenia narodzin należy dokonać w urzędzie, w miejscu, w którym dziecko przyszło na świat. Warto o tym pamiętać, jeśli poród odbywał się w innej miejscowości niż ta, w której mieszkają rodzice. Kiedyś w takiej sytuacji możliwe było zgłoszenie narodzin dziecka w USC w miejscu zamieszkania. Przy rejestracji dziecka nie ma potrzeby przedkładania odpisów aktów stanu cywilnego rodziców (np. aktu urodzenia, małżeństwa) ani dokumentów ze szpitala, w którym odbył się poród (zgłoszenie urodzenia zostanie przesłane ze szpitala do USC). Według nowych przepisów wystarczy jedynie okazanie dowodu osobistego rodzica. Jeśli zgłoszenia dokonuje pełnomocnik, dodatkowo potrzebne będzie stosowne pełnomocnictwo. Z trzech do jednego zmieniła się liczba odpisów aktu urodzenia dziecka, które można otrzymać bezpłatnie. Po zarejestrowaniu w urzędzie stanu cywilnego dziecko zostanie również zameldowane w miejscu stałego albo czasowego pobytu rodziców albo tego z rodziców, u którego faktycznie będzie mieszkało. Zameldowania dokona kierownik urzędu stanu cywilnego sporządzający akt urodzenia dziecka. PESEL jest nadawany po zgłoszeniu dziecka w urzędzie stanu cywilnego. Po sporządzeniu aktu urodzenia kierownik USC występuje do ministra spraw wewnętrznych o jego nadanie. W niektórych przypadkach rodzice otrzymują PESEL od razu. Czasem jednak muszą na niego poczekać – gdy formalności zostaną dopełnione, do osoby zgłaszającej urodzenie dziecka zostanie wysłane powiadomienie o jego nadaniu.

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 listopada 2018 13:53 Zmodyfikowano dnia: 5 listopada 2018 13:53 Obejrzało: 312 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.