Pytanie z dnia 04 lipca 2020

Proszę o opinię w następującej sprawie :
1) Zdarzenie prawdziwe.
Z inicjatywy pracownika umowa o pracę została rozwiązana na zasadzie porozumienia stron z dniem 31 grudnia. Wniosek wpłynął 2 grudnia. Wliczając dzień 2 grudnia - okres wypowiedzenia wyniósł 30 dni. Zgodnie z zasadami, gdyż pracownik na umowie na czas nieokreślony przepracował około 18 miesięcy. Ale akurat to jest mniej istotne dla sprawy.
W czasie wypowiedzenia pracownik otrzymał pisemną naganę. Nie otrzymał trzynastej pensji. Nie został nawet poinformowany, że jej nie otrzyma.

2) Zdarzenie hipotetyczne.
Inny pracownik otrzymał w styczniu trzynastą pensję . Następnie otrzymał również naganę pisemną i na podobnych zasadach, z końcem lutego, zwolnił się z pracy.
Pytanie jest następujące:
„Czy kary pieniężne i wszystkie inne nie powinny być niezależne od czynników losowych , w tym wypadku od czasu zdarzenia ?”
Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że drugi pracownik miałby więcej szczęścia.

Z poważaniem
Damian

Dzień dobry Panu, Zgodnie z art. 109 § 1 Kodeksu pracy, kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Gdyby miał Pan dalsze pytania, chętnie na nie odpowiem. W miarę możliwości proszę o kontakt telefoniczny z Kancelarią.

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 lipca 2020 11:54 Zmodyfikowano dnia: 5 lipca 2020 11:54 Obejrzało: 534 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.