Prawo do odmowy składania zeznań.

Pytanie z dnia 26 kwietnia

Mój mąż został aresztowany, a ja zostałam przesłuchana na komendzie w charakterze świadka. W związku z tym, prokuratura od dwóch miesięcy odmawia nam kontaktu. Czy jest taka możliwość, żebym wycofała swoje zeznania i przestała być świadkiem? Mam nadzieję, że wtedy uzyskamy zgodę na kontakt. Jeżeli tak, to w jaki sposób mogę to zrobić?

Nie ma możliwości cofnięcia zeznań. Nie ma możliwości zaprzestania bycia świadkiem. Jest natomiast możliwość, jak sprawa trafi do sądu, aby Pani (jako osoba najbliższa) odmówiła składania zeznań. Tymczasowo aresztowany może uzyskać widzenie po wydaniu zarządzenia o zgodzie na widzenie przez organ, do którego dyspozycji pozostaje. Odmowa wyrażenia zgody na widzenie, o którym mowa może nastąpić wyłącznie wtedy, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że widzenie zostanie wykorzystane: 1) w celu bezprawnego utrudnienia postępowania karnego; 2) do popełnienia przestępstwa, w szczególności podżegania do przestępstwa. Na zarządzenie o odmowie wyrażenia zgody na widzenie tymczasowo aresztowanego z osobą najbliższą, tymczasowo aresztowanemu oraz ubiegającej się o widzenie osobie dla niego najbliższej przysługuje zażalenie do sądu, do którego dyspozycji pozostaje tymczasowo aresztowany. Zażalenie na zarządzenie prokuratora rozpoznaje prokurator nadrzędny. Adw. Bartosz Krycki 512 976 090

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 kwietnia 2022 06:50 Zmodyfikowano dnia: 27 kwietnia 2022 06:50 Obejrzało: 45 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.