Prawo do odmowy składania zeznań.

Pytanie z dnia 19 maja

Czy mogę odmówić składania zeznań na policji (chodzi o tatę) jeśli nie ma jeszcze postawionych zarzutów. Dopiero badają sprawę. Jeśli tak, czy mogę prosić o paragraf, którym będę mogła się posłużyć?
Pozdrawiam

Sz.Pani Art 182 kodeksu postępowania karnego. Radzę powołać się na ten przepis nawet gdy tacie jeszcze nie przedstawiono zarzutów. Art. 182. KPK Prawo odmowy zeznań § 1. Osoba najbliższa dla oskarżonego może odmówić zeznań. § 2. Prawo odmowy zeznań trwa mimo ustania małżeństwa lub przysposobienia. § 3. Prawo odmowy zeznań przysługuje także świadkowi, który w innej toczącej się sprawie jest oskarżony o współudział w przestępstwie objętym postępowaniem. z poważaniem : adw Janusz Sawicki

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 maja 2021 11:03 Zmodyfikowano dnia: 19 maja 2021 11:03 Obejrzało: 32 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Jako świadkowi przysługuje Pani prawo do odmowy składania zeznań, jeśli odpowiedź mogłaby narazić Panią lub osobę Pani bliską na odpowiedzialność karną (art. 183 k.p.k.); to, czy i kto jest podejrzanym w sprawie nie ma znaczenia dla tego uprawnienia.

Odpowiedź nr 2 z dnia 19 maja 2021 15:29 Zmodyfikowano dnia: 19 maja 2021 15:29 Obejrzało: 32 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.