Prawa i obowiązki personelu szpitala psychiatrycznego.

Pytanie z dnia 31 października 2019

Bardzo proszę o pomoc, odpowiedź jak powinnam postąpić w sytuacji jaką opiszę poniżej.

Jestem pielęgniarką. Pracuje w szpitalu psychiatrycznym. Nagminnie spotykam się z sytuacją, że dyżur pełnią tylko dwie pielęgniarki, zaś stan podopiecznych to 42 a bywa, że 46 osób.
Nie jest realne zapewnienie im odpowiedniej opieki, bezpieczeństwa.

Przełożona i jej zastępczyni to osoby które w praktyce bywają stale poza oddziałem, nie uczestniczą w pracy przy łóżku chorego, nie zajmują się prowadzeniem dokumentacji, pielęgnacją,opieką pacjentów.

Mniemam,że dla organów kontrolnych widnieją w wykazie osób na dyżurze.

Nadmienie, że często w czasie dyżuru są zajęte przez chorych sale izolacyjne, gdzie pacjenci przebywają w czterokończynowym unieruchomieniu.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie stosowania przymusu bezpośredniego wobec osoby z zaburzeniami psychicznymi nakazuje by stan chorego kontrolować (SIC!) co 15 minut!?

Aby sprostać powyższym wytycznym co najmniej 2 osoby powinny być przydzielone do "obsługi" sal zamkniętych, uzupełniania dokumentacji:"ocena stanu fizycznego osoby z zaburzeniami psychicznymi unieruchomionej lub izolowanej" - co z pozostałymi chorymi?

Pytanie brzmi - jak powinien postąpić personel pielęgniarski w sytuacji kiedy przychodząc na dyżur i mając świadomość, że we dwie nie jesteśmy w stanie zapewnić opieki i bezpieczeństwa pacjentom bo jest ich pond czterdziestu.

Nasi przełożeni nie odpowiadają na to pytanie, rozkładają ręce tłumacząc, iż dyrekcja nie przewiduje zatrudnienia dodatkowej ilości personelu. Padają naciski by przejąć dyżur.

Słyszymy: "musicie sobie jakoś poradzić". Takie działania niejednokrotnie doprowadziły do tragedi, zaś sprawami karnymi sa obarczone pielęgniarki - zaniechanie, zaniedbanie obowiązków służbowych, narażenie na utratę życia.

Rzekomo: " nie ma norm zatrudnienia dla psychiatrii" ?

Proszę o pomoc, jak postąpić w sytuacji przeze mnie opisanej.

Czy poprzedzenie przejęcia dyżuru wpisem w raporcie pielęgniarskim, że jestem tego świadoma i sygnalizuję problem przełożonej prosząc o dodatkowe osoby do pracy zabezpiecza, czy może pogrąża mnie?

Z poważaniem,

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.