Postępowanie spadkowe.

Pytanie z dnia 02 maja 2020

Dzień dobry,
piszę w sprawie podziału spadku.
Moja babcia mieszka w domu, który był przepisany na nią i na dziadka (w aktach widnieje zapis 20/40 każde z nich). Do domu należy również ziemia dookoła tego domu. Po śmierci dziadka został on rozdzielony na babcię i 5-ro dzieci zgodnie z prawem dziedziczenia. Chciałam dowiedzieć się, jak wyglądałby sprawa przepisania całości domu na babcię, tak by można było dom sprzedać lub podjąć inne działania. Sprawa wydaje mi się dość skomplikowana, może Państwu uda się pomóc w jej zrozumieniu.
Tak jak pisałam powyżej dziadkowie mieli dom przepisany po połowie. Po śmierci dziadka babcia odziedziczyła 1/4 z części dziadka, reszta została podzielona na 5ro dzieci po równo. Z 5rga dzieci (załóżmy imiona dzieci to : A,B,D,C,E) dziecko A (które również mieszka w tym domu, jest uzależnione od alkoholu, prawdopodobnie nie jest w tym domu zameldowane) ma dług. W związku z czym część spadku dziecka A zajął komornik. Dziecko B na swoją część spadku wzięło kredyt hipoteczny, który spłaca. Pozostała 3ka dzieci nie posiada żadnych zobowiązań finansowych, które byłyby łączone z domem.
Moje pytanie brzmi, jak wygląda sprawa przepisania całości na babcię? 1. Czy wszystkie dzieci musiałyby jednocześnie pojawić się u notariusza i przepisać swoje części na babcię?
2. Czy dziecko A ma jakieś prawo nie zgodzić się na to, czy w związku z zajęciem majątku przez komornika jest to już sprawa do załatwienia wyłącznie z komornikiem?
3. Czy istnieje możliwość przepisania przez dzieci swoich części na babcię w sposób korespondencyjny (dwoje dzieci przebywa na stałe za granicą)?

Dodam tylko, że przy odczytywaniu aktu nie było podziału na to, co kto bierze.

Kolejne pytanie to kwestia z innej dziedziny prawa.
Jak pisałam powyżej, dziecko A ma długi, jego majątek ma przejąć komornik (taki wpis widnieje w księdze wieczystej). Nie wiadomo, który komornik zajmuje się tą sprawą a sam zainteresowany ze względu na alkoholizm nie interesuje się tematem wcale. Czy istnieje możliwość jako osoba postronna dowiedzenia się kto prowadzi tę sprawę?

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc w tej skomplikowanej dla mnie sprawie.

Pozdrawiam
Paulina

Dzień dobry, w takiej sytuacji najbezpieczniej będzie przeprowadzić przed sądem dział spadku po dziadku, połączony z podziałem majątku dziadków. Osoba postronna- Pani- nie ma podstaw, by dowiadywać się o zadłużeniu wujka, jeśli on nie udzieli Pani pełnomocnictwa. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 maja 2020 09:49 Zmodyfikowano dnia: 4 maja 2020 09:49 Obejrzało: 169 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry rzeczy zajętej nie mozna darować, jeśli ma zostać sprzedana, pieniadze muszą trafić do komornika. Hipoteka nie zniknie poprzez darowiznę czy sprzedaż. Nieruchomość zawsze wymaga aktu notarialnego. W razie wątpliwości oraz pytań zapraszam do kontaktu. r.pr.A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 2 z dnia 4 maja 2020 16:00 Zmodyfikowano dnia: 4 maja 2020 16:00 Obejrzało: 165 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.