Postępowanie rozwodowe. Rozwód.

Pytanie z dnia 03 sierpnia 2022

Witam

Nie kocham męża. Ostatni raz wspolzylismy rok temu. Poinformowałam go o swoim braku uczucia pół roku temu. Jakiś czas temu byliśmy na terapii małżeńskiej zainicjowanej przez męża na której powtórzyłam,że nic do niego nie czuje,nie chce z nim być. Mamy 3 małoletnich dzieci. Jestem głównym żywicielem rodziny. Od męża wyprowadziłam sie, łoże na utrzymanie domu i przelewam na dzieci. Utrzymuje z nimi stały kontakt. Mąż powiedział,że rozwodu mi nie da. Ja nie widzę szans na powrót i chciałabym zacząć układać sobie nowe życie z osobą, którą znam od długiego czasu,ale nic między nami nie było. Jestem wierna mężowi, ale nie chcę już z nim być. Mąż oszukiwał mnie finansowo, mąż manipulował mną, terroryzował mnie, mąż doprowadził mnie do nerwicy,mam problemy ze zdrowiem.

1. Czy mąż ma prawo i możliwość nie dać mi rozwodu.

2. Czy mąż ma prawo zabrać mi dzieci.

3. Czy i kiedy mogę wejść w nowy związek.

4. Czy rozpoczęcie nowego związku przed zainicjowaniem toku postępowania sądowego jest jednoznaczne i będzie uznane jako zdrada.

Dzień dobry, 1. Mąż nie musi się zgadzać na rozwód, ale brak zgody będzie mógł mieć znaczenie tylko wtedy, gdyby to Pani była wyłącznie winna rozkładowi pożycia. 2. O tym, kto przejmie opiekę nad dziećmi, zadecyduje sąd, biorąc pos uwagę przede wszystkim dobro dzieci. 3. Najbezpieczniej po rozwodzie. 4. Nie musi- wszystko zależy od tego kiedy nastąpił zupełny rozkład pożycia i od kiedy jest on trwały. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 sierpnia 2022 09:04 Zmodyfikowano dnia: 4 sierpnia 2022 09:04 Obejrzało: 166 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, 1. O rozwodzie orzeka sąd, mąż może domagać się np. orzekania o winie, co przedłuży postępowanie, 2. O wykonywaniu władzy rodzicielskiej orzeka sąd w sprawie o rozwód, mąż może domagać się ograniczenia lub pozbawienia Pani władzy, co wpłynie na przebieg i czas trwania postępowania, 3. To zależy od Pani decyzji; jeśli doszło do rozpadu małżeństwa to nowy związek nie będzie uznawany za przyczynę tego rozpadu (ma to znaczenie przy orzekaniu o winie), 4. Nie jest to jednoznaczne, ale zawsze wątpliwe - kluczowy jest moment faktycznego rozpadu pożycia małżeńskiego. Pozdrawiam, adwokat Alicja Kociemba.

Odpowiedź nr 2 z dnia 4 sierpnia 2022 10:02 Zmodyfikowano dnia: 4 sierpnia 2022 10:02 Obejrzało: 165 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Tak małżonek może nie zzgodzić się na rozwód w sytuacji, w której rozwód miałby zostać orzeczony bez rzekania o winie oraz w sytuacji, w której zostałaby Pani uznana za wyłącznie winną rozkładu pożycia (chyba że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego). 2. Kwestie związane z opieką nad dziećmi (władzy rodzicielskiej itp.) rozstrzygnie sąd w ramach sprawy rozwodowej. W związku z tym, że dzieci w tej chwili stale zamieszkują, możliwe jest wydanie orzeczenia przez sąd, które ograniczy Pani opiekę. Wszystko zależy tu jednak od realiów konkretnej sprawy. 3. Teoretycznie może Pani wejść w nowy związek jeżeli nastąpił już trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. Do czasu orzeczenia o rozwodzie jest to jednak ryzykowne. Pani mąż może bowiem dowodzić, że to jest pierwotna przyczyna rozpadu pożycia pomiędzy Państwem. 4. Nie, natomiast mąż może próbować przekonać sąd do takiej interpretacji faktów. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 3 z dnia 4 sierpnia 2022 11:22 Zmodyfikowano dnia: 4 sierpnia 2022 11:22 Obejrzało: 161 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.