postępowanie o zniesienie własności nieruchomości

Pytanie z dnia 09 maja 2019

Obecnie w Sądzie Rejonowym prowadzona jest sprawa o zniesienie współwłasności nieruchomości dziedziczonej po zmarłym ojcu. Z godnie z testamentem dziedziczę w całości część po ojcu czyli posiadam 75% udziału zaś brat i siostra po 12,5 % - tego podziału nikt nie podważa. Zgodziłam się na spłatę części dziedziczonej rodzeństwu. Po zakwestionowaniu przez siostrę wartość nieruchomości Sąd podjął decyzję o powołaniu biegłego celem ustalenia wartości nieruchomości na dzień śmierci mojej mamy, której część nie objęta testamentem dziedziczona jest w czerech równych częściach ( mąż i troje rodzeństwa ).
Trzy dni wcześniej otrzymałam od adwokata siostry wezwanie do zapłaty w terminie 14-tu dni zachowku wyliczonego od wartości nieruchomości oszacowanej jednostronnie, pomimo tego, że prowadzona jest równolegle sprawa w sądzie. Jednocześnie stwierdzono, że jestem jestem właścicielem mieszkania chociaż siostra skierowała przeciwko mnie pozew o wspólne korzystanie z nieruchomości i zgodnie z postanowieniem Sądu przekazałam jej komplet kluczy do mieszkania.
Czy w tej sytuacji muszę wpłacić na konto wyliczoną kwotę. Czy jest możliwość obniżenia wysokości zachowku w związku z tym, że:
Do wyliczeń zastosowano regułę dla osoby, która nie może ze względu na stan zdrowia podjąć pracę. Siostra ma 72 lata i pobiera emeryturę.
O wielu lat siostra nie wykazywała jakiegokolwiek zainteresowania wobec swojego ojca. To ja samodzielnie opiekowałam się ojcem i ponosiłam koszty związane z jego utrzymaniem. Żadne z rodzeństwa nie odwiedziło go w szpitalu nie przyszli nawet na pogrzeb ojca.

Dzień dobry, z opisu wynika, że są spore szanse na zmiarkowanie żądanego zachowku. W pierwszej kolejności należy jednak zapoznać się z wezwaniem, jakie Pani otrzymała oraz oficjalnie na nie odpowiedzieć. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 maja 2019 08:16 Zmodyfikowano dnia: 10 maja 2019 08:16 Obejrzało: 144 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.