Porada w sprawie nieruchomości.

Pytanie z dnia 22 maja 2023

Posiadam działkę 3ar na której stoi dom, wybudowany w latach 60 właściwiej jest ktoś inny jak się okazuje. Co w tej sytuacji można zrobić ? Wiem ze co znajduje się na działce należy do właściciela gruntu. Jakie są możliwości.

Posiadanie jest dłużej niż 30 lat?

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 maja 2023 09:29 Zmodyfikowano dnia: 23 maja 2023 09:29 Obejrzało: 98 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Należy przeanalizować czy są spełnione przesłanki zasiedzenia nieruchomości- samoistne posiadanie przez 30 lat. Jeżeli tak, to trzeba założyć sprawę o zasiedzenie.

Odpowiedź nr 2 z dnia 23 maja 2023 11:28 Zmodyfikowano dnia: 23 maja 2023 11:28 Obejrzało: 94 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sz.P Taką sytuację normuje art 231 kodeksu cywilnego : Art. 231. [Budynek wzniesiony na cudzym gruncie] § 1. Samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem. § 2. Właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby ten, kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem. Może Pan się domagać przeniesienia własności działki na tę osobę za odpowiednim wynagrodzeniem ( stanowiącym równowartość działki ) Jesli Pan(i) sobie tego życzy - mogę zająć się całą sprawą. z poważaniem : adw Janusz Sawicki janusz.sawicki@adwokatura.pl

Odpowiedź nr 3 z dnia 23 maja 2023 11:32 Zmodyfikowano dnia: 23 maja 2023 11:32 Obejrzało: 94 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Na jakiej podstawie dana osoba twierdzi, że jest właścicielem budynku? Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 4 z dnia 23 maja 2023 15:22 Zmodyfikowano dnia: 23 maja 2023 15:22 Obejrzało: 94 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.