podział majątku po rozwodzie

Pytanie z dnia 26 maja 2019

Witam serdecznie.
Od kilku lat mój exmaz toczy ze mną walkę o podział wspolnego majatku w sądzie po rozwodzie -przede wszystkim o podział naszego wspólnego mieszkania zakupionego w czasie trwania malzenstwa na zasadzie pieniędzy naszych wspólnych dorobkowych. Takie oświadczenie woli przed notariuszem złożył mój byly maz w 2001 roku. Teraz od kilku lat po rozwodzie mój exmaz toczy walkę w sądzie ze mną o podział tego mieszkania na zasadzie nakładu który poczynil w 2001 roku na zakup naszego obecnego mieszkania . Ma na to dokumenty. Byliśmy wtedy małżeństwem a pieniądze które włożył na zakup obecnego mieszkania pochodziły ze sprzedazy jego własnego mieszkania które nabył przed zawarciem malzenstwa. Ja również dołożylam pieniądze na zakup naszego wspólnego mieszkania ale w mniejszej części i to był mój odrębny majątek przedmalzenski. Są na to dokumenty. Oczywiście moja rodzina wykończyła i umeblowala całe jego mieszkanie jeszcze przed ślubem które kupił w stanie surowym abysmy mogli po slubie tam zamieszkac. I tak sie stalo. Potem je sprzedalismy uzyskując dzięki temu wykończeniu większą kwotę pieniędzy i wnieslismy ja na zakup naszego obecnego mieszkania. Moja rodzina jeszcze wyremontowala nam nasze obecne mieszkanie po jego zakupie . Pieniądze te nie pochodziły z naszego wspolnego majątku tylko z mojego odrębnego. Nie posiadam rachunkow za remonty bo zaginely ale sa swiadkowie.Zaznaczam że ja walczę o połowę naszego mieszkania.
Pytanie jest takie:
1. Jak sądy najczesciej rozstrzygaja takie sprawy? Czy podług poczynionych nakładów czy wzoruja się aktem notarialnym i dziela mieszkanie na pol?
2. Jaka moc ma w takiej sytuacji akt notarialny zakupu naszego obecnego mieszkania (oswiadcienie woli mojego ex meza) ?
3. Czy muszę składać wniosek o swoje nakłady w takiej sytuacji czy niekoniecznie? Jeśli tak to czy o wszystkie nakłady swoje tzn.nakłady na wykonczenie Ex męża mieszkania i nakłady na remont obecnego mieszkania?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Paula Z.

Dzień dobry, jak Pani wskazała, sprawa toczy się od kilku lat, a zatem ciężko na podstawie kilku zdań ocenić Pani sytuację. Każda sprawa jest inna i bez analizy akt postępowania nie sposób ocenić co powinna Pani zrobić, ani jakie może zapaść rozstrzygnięcie w tej sprawie jeśli podejmie Pani takie, a nie inne działania. Jeśli chodzi o 2 pytanie, wskazać należy, że zgodnie z postanowieniem SN z 20.03.2009 r.: "Domniemanie z art. 3 u.k.w.h. może być obalone nie tylko w procesie wywołanym powództwem opartym na art. 10 wspomnianej ustawy, ale także, na żądanie zainteresowanego, w każdym innym procesie. Nie widać przeszkód, aby w postępowaniu o podział wspólnego majątku wykluczyć możliwość obalenia takiego domniemania". Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 maja 2019 10:27 Zmodyfikowano dnia: 28 maja 2019 10:27 Obejrzało: 190 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.