Podział majątku po rozwodzie.

Pytanie z dnia 25 kwietnia

Rozwiodłam się z mężem ponad 2 lata temu. Do 2025 mąż ma mnie spłacić (za opuszczenie mieszkania) do określonej kwoty określonej przy mediacji. Inflacja w Polsce rośnie, czy mogę domagać się wyrównania spłaty, która bierze pod uwagę poziom inflacji w momencie spłaty?
Np. Mąż musi oddać mi 100k PLN, które na moment podpisania mediacji miały inną wartość niż na dzień dzisiejszy. Czy da się i jak uwzględnić tę różnice wartości pieniądza? Dziękuję.

Dzień dobry, zgodnie z przepisami (art. 358 ze zn. 1 par. 3 k.c.) w razie istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, zmienić wysokość lub sposób spełnienia świadczenia pieniężnego, chociażby były ustalone w orzeczeniu lub umowie. Pozdrawiam, adwokat Alicja Kociemba.

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 kwietnia 2022 14:53 Zmodyfikowano dnia: 26 kwietnia 2022 14:53 Obejrzało: 54 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.