Podjęcie pracy na wakacje a alimenty.

Pytanie z dnia 04 lipca 2020

Dzien dobry, mam 20 lat i chcialbym w okresie wakacyjnym na 2 miesiace podjac jakas prace, ale pobieram od ojca alimenty, ustalone sadowo. Jest to kwota 600zl. Studiuje dziennie i pobieram rowniez stypendium socjalne w wysokosci 650-850zl. Po wakacjach oczywiscie wracam na uczelnie i nie bede pracowal. Czy jesli ojciec zlozy wniosek do sadu to strace te alimenty? Jesli nie to czy jest jakis prog graniczny dochodu? Jak rozpatruje sie tego typu sprawy?
Z gory dziekuje za odpowiedz

Zasadę alimentacji reguluje głównie art 133 krio. natomiast jeśli jest to praca dorywcza, która nie pozwoli Panu na to by samodzilenie się utrzymać to nie widzę przeszkó do podjęcia takiej pracy w okresie bycia uprawnionym do pobierania alimentów. Moja Kancelaria zajmuje się tego rodzaju sprawami. Zapraszam do skorzystania z moich usług. Kontakt tel. 782 082 575, e-mail: drapolanski@gmail.com. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 lipca 2020 13:44 Zmodyfikowano dnia: 5 lipca 2020 13:44 Obejrzało: 2367 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Jeżeli ojciec złoży wniosek o wygaśniecie obowiązku alimentacyjnego wobec Pana, ze względu na podjęcie pracy, to będzie musiał udowodnić, że otrzymywane dochody zaspokajają Pana potrzeby w całości. Tzn., że otrzymywane dochody wystarczają na życie, na pokrycie bieżących wydatków, naukę itp. Trudno powiedzieć, o jakie dokładnie kwoty chodzi, bo konieczne jest zsumowanie całości wydatków i dochodów (w tym uwzględniając zasądzone alimenty od ojca). Jeżeli otrzymywana pensja będzie niska i dodatkowo wynika tylko z pracy wakacyjnej, to z dużym prawdopodobieństwem sąd uzna, że nie pokrywa ona Pana kosztów na życie i nie można mówić o Pana usamodzielnieniu się finansowym. Przy ocenie, czy zachodzą przesłanki do zmiany orzeczenia dotyczącego obowiązku alimentacyjnego sąd weźmie pod uwagę wszelkie okoliczności mogące świadczyć o zmianie stosunków, a zwłaszcza możliwości zarobkowych i majątkowych stron. W praktyce przyjmuje się, że usamodzielnienie ma miejsce po zakończeniu procesu edukacji i/lub zdobyciu zawodu przez dziecko. Wcześniejsze zakończenie obowiązku alimentacyjnego jest możliwe ale nie jest regułą. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel.601-563-996

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 lipca 2020 13:57 Zmodyfikowano dnia: 5 lipca 2020 16:17 Obejrzało: 2367 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.