Pytanie z dnia 10 maja

Po wykorzystaniu urlopu macierzynskiego, odbywam urlop wypoczynkowy. Przyznano mi wynagrodzenie za urlop w kwocie rownej wynagrodzeniu zasadniczemu a pominięto dodatek za prace zmianową, tłumacząc to tym ze wyliczenie bylo wykonane na podstawie ostatnich 3 miesiecy. Czy jest to zgodne z przepisami prawa pracy?

Tak, jest to zgodne z przepisami prawa pracy. Stanowi o tym § 8 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r.w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - "Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, z wyjątkiem określonych w § 7, uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu".

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 maja 2018 21:12:17 Zmodyfikowano dnia: 10 maja 2018 21:12:17 Obejrzało: 11 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.