Pytanie z dnia 10 marca 2023

Planuje założenie działalności jednoosobowej w branży fotografia i filmowanie. Czy mając działalność mogę podpisywać umowy (autorska o dzieło, zlecenie) na ten sam rodzaj usługi - zdjęcia, filmy? Niektóre instytucji wolą współprace na podstawie umów, a nie faktur. Czy mogę dalej podpisywać umowy? I czy mogę dalej korzystać ze zwolnienia pit dla młodych w przypadku tych umów ? jestem studentką poniżej 26

Dzień dobry. 1. Tak, przy czym znaczenie ma treść umowy, a nie jej nazwa. 2. Proszę doprecyzować pytanie. Czy chodzi o to, że chce Pani podpisywać umowy jako osoba fizyczna? 3. Sytuacje, w który podatnik uprawniony jest do tzw. ulgi dla młodych, zostały wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku od osób fizycznych. Są to m.in. przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, z umów zlecenia itp. Do ulgi tej nie są uprawnione osoby uzyskujące przychód z innych źródeł niż tam wymienione, czyli np. z umowy o dzieło, z praw autorskich, czy też z działalności gospodarczej. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 marca 2023 16:45 Zmodyfikowano dnia: 12 marca 2023 16:45 Obejrzało: 149 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, mając założoną działalność gospodarczą również może Pani podpisywać umowy. Podpisanie umowy, która jest właściwie skonstruowana i zabezpiecza Pani interesy to klucz do prawidłowo prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli chce Pani nawiązać współpracę w zakresie sporządzenia / opiniowania umów to zapraszam do kontaktu.

Odpowiedź nr 2 z dnia 12 marca 2023 20:59 Zmodyfikowano dnia: 12 marca 2023 20:59 Obejrzało: 147 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.