ochrona wizerunku,bezprawne rozpowszechnianie zdjęć nagich

Pytanie z dnia 10 grudnia 2018

Witam.
Chciałam uzyskać informacje dotyczące złożenia donosu dotyczącego rozpowszechniania nagich zdjęć przez osoby trzecie w celu zniszczenia reputacji w nowym miejscu pracy. Osoba która je rozpowszechnia, niestety, otrzymała te zdjęcia bezpośrednio ode mnie. Naklaniala mnie na spotkania i mocno drążyła temat. Po tym kiedy odmówiłam dalszej rozmowy i nie zgadzalam się na spotkania i dalszy kontakt rozpoczęły się groźby mówiące o wysłaniu zdjęć do przełożonego i współpracowników. Mam naocznie potwierdzone informacje że zdjęcia faktycznie dotarły do pewnej grupy współpracowników.
Moje pytanie brzmi: Czy jest to już nekanie czy inny rodzaj przestępstwa bądź wykroczenia? Co można faktycznie zrobić w danej sprawie?
Serdecznie dziękuję za wszelkie rady.
Pozdrawiam.

Witam, moim zdaniem Pani sprawa mogłaby być zakwalifikowana, jako czyn z art 196 k.k. § 1. Kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 grudnia 2018 10:15 Zmodyfikowano dnia: 11 grudnia 2018 10:15 Obejrzało: 1043 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani! Przytoczę przepis, który powinien znaleźć zastosowanie w niniejszej sprawie: Art. 191a. § 1. Kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Przepis ten mówi o karaniu dwóch zupełnie różnych zachowań: robienie zdjęć/kręcenie filmów jeśli dochodzi do tego przy użyciu: przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, aby doprowadzić pokrzywdzonego do poddania się, czyli biernej zgody na utrwalenie jego nagiego wizerunku albo na utrwalenie wykonywanej przez niego czynności seksualnej, ale przede wszystkim- rozpowszechnianie wizerunku nagiej osoby lub podczas czynności seksualnej bez jej zgody W tym przypadku, rozpowszechnianie wizerunku nagiej osoby jest rozumiane dokładnie tak samo jak rozpowszechnianie omówione przy wizerunku w kontekście prawa autorskiego. Do takiej czynności można w szczególności zaliczyć publikację w internecie tak, że będzie dostępna dla nieograniczonego kręgu adresatów, publikacje w prasie czy w mailingu do bardzo dużej ilości osób. Opisane przez Panią zachowanie danej osoby również może być kwalifikowane jako rozpowszechnianie. Proszę pamiętać, że opisane powyżej przestępstwo ścigane jest na wniosek. W razie pytań, zapraszam do kontaktu. Z poważaniem adw. Mariusz Niedziałkowski

Odpowiedź nr 2 z dnia 11 grudnia 2018 18:48 Zmodyfikowano dnia: 11 grudnia 2018 18:48 Obejrzało: 1043 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.