Ochrona wizerunku, Wykorzystywanie zdjęć do publikacji.

Pytanie z dnia 12 września

Dzien dobry, jestem fotografem i wykonalam sesję tfp ze znajoma. Umowa byla ustna i dotyczyla zgody na wykorzystanie zdjec w portfolio. Znajoma sie ubrala i umalowala, ja wynajelam sprzet, studio, swiatlo, asystenta i zapewnilam transport (dwa auta). W trakcie sesji podobalo nam sie zdjecie, wiec dokonalam jego postprodukcji. Uslyszalam po tym, ze znajoma sie sobie na nim nie podoba. Wybralysmy zatem kilka innych. Zdazylam edytowac kolejne zdjecie gdy otrzymalam od znajomej jej przerobki moich zdjec (moje byly kolorowe, jej w czerni i bieli, edytowane za pomoca aplikacji w telefonie jako referencja z oczekiwaniami). W trakcie znajoma wycofala zgode na publikacje, ja natomiast poprosilam, by zdjec przerabianych telefonem nie publikowala (slaba obrobka). Nie bylo kary umownej ani zadnych innych ustalen. Czy z uwagi na brak korzysci oraz poniesione czas i koszta moge kilka zdjec z tej sesji wykorzystac do wewnetrznego portfolio do rozmow z potencjalnymi klientami? (Niepubliczny link, Google Drive badz udostepnianie mailem).

Dzień dobry. Nie można ich wykorzystywać. Poza tym ustna zgoda jest praktycznie bezskuteczna ponieważ zgadzający może zawsze zaprzeczyć. Polecam na przyszłość uzyskiwać ją na piśmie.

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 września 2022 10:50 Zmodyfikowano dnia: 13 września 2022 10:50 Obejrzało: 12 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.