Obowiązek alimentacyjny.

Pytanie z dnia 20 lipca 2020

Szanowni Państwo,

jestem osobą studiującą w wieku 21 lat. Jestem na stałe zameldowany w tym samym miejscu, co mój ojciec. Jednakże unika on jakichkolwiek obowiązków alimentacyjnych. Od dnia 01.01.2020 pieniądze na swoje utrzymanie otrzymuję jedynie od swojej matki. Czy zasadne jest w obecnej sytuacji złożenie przeciwku mojemu ojcu pozwu o alimenty?

Dzień dobry, to zależy czy jesteś w stanie utrzymać się samodzielnie oraz czy tata ma możliwość ponosić koszty utrzymania pełnoletniego dziecka ? Podano zbyt mało i informacji, by można było udzielić rzetelną poradę. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 lipca 2020 21:40 Zmodyfikowano dnia: 20 lipca 2020 21:40 Obejrzało: 170 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Podstawą ustalenia zakresu obowiązku alimentacyjnego są usprawiedliwione potrzeby uprawnionego do alimentów dziecka (Pana) oraz możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego do nich rodzica (Pana ojca). Obowiązek alimentacyjny rodzica trwa aż do czasu, kiedy sam będzie Pan w stanie samodzielnie się utrzymać, a Pana dochody wystarczą na pokrycie kosztów utrzymania. A więc do momentu, kiedy ukończy Pan studia, zdobędzie zawód, znajdzie pracę itp. Możliwość samodzielnego utrzymania się jest podstawowym wyznacznikiem prawa do alimentów dla dziecka i nie jest ograniczona żadnym terminem. W tej sytuacji jeżeli zobowiązany ojciec nie realizuje obowiązku alimentacyjnego należy przeanalizować czy zasadnym będzie wystąpienie do sądu z pozwem o zasądzenie od niego alimentów. Sąd rozpatrując bowiem pozew złożony przez pełnoletnie dziecko, analizuje sytuację faktyczną dziecka, jego zamiary, rzeczywiste chęci i możliwości w zakresie kontynuowania nauki oraz podjęcia pracy, ale także sytuację pozwanego o alimenty rodzica. Należy pamiętać, że ustalając zakres obowiązku alimentacyjnego (kwotę alimentów) sąd analizuje sytuację finansową obojga zobowiązanych rodziców.

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 lipca 2020 09:08 Zmodyfikowano dnia: 21 lipca 2020 11:04 Obejrzało: 167 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.