Niezgłoszony wypadek przy pracy po 9 miesiącach – możliwość uznania wypadku i dochodzenia odszkodowania.

Pytanie z dnia 19 czerwca

Witam..czy mając wypadek w pracy 9 miesięcy temu mogę teraz to zgłosić. Nie zgłaszałem bo pracodawca o to prosił ale nie stety uraz stawu kolanowego był poważny , przeszedłem już jedną artroskopię szycia łąkotki. Czeka mnie jeszcze rekonstrukcja acl do tego mam chondropatie 4 stopnia..w 1 dokumentach z soru mam napisane że było to w pracy. Potem byłem 182 dni na L4 i 3 miesiące na świadczeniu rehabilitacyjnym.jaka jest szansa teraz dochodzić odszkodowania i czy warto. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Tak

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 czerwca 2026 11:14 Zmodyfikowano dnia: 22 czerwca 2026 11:14 Obejrzało: 6 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Zgłoszenie wypadku przy pracy po upływie 9 miesięcy jest w pełni dopuszczalne i prawnie skuteczne. Przepisy prawa pracy nie określają terminu, po którego przekroczeniu pracownik traci prawo do żądania wszczęcia procedury powypadkowej. Choć ogólna zasada nakazuje poinformowanie firmy o zdarzeniu niezwłocznie, to fakt, że opóźnienie wynikało z sugerowania się prośbą pracodawcy, w żadnym wypadku nie pozbawia Pana ochrony prawnej. Pracodawca ma teraz bezwzględny ustawowy obowiązek powołać zespół powypadkowy i sporządzić protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Ważnym dowodem w sprawie jest dokumentacja medyczna z Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR), w której wprost odnotowano, że uraz powstał w miejscu pracy. Taki wpis lekarski, dokonany bezpośrednio po zdarzeniu, praktycznie uniemożliwia pracodawcy lub ZUS-owi skuteczne podważenie faktu zaistnienia wypadku zawodowego. 2. Szansa na uzyskanie świadczeń jest zatem wysoka, a podjęcie walki o swoje prawa jest w Pana sytuacji w pełni uzasadnione. Formalne uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy otwiera drogę do uzyskania od ZUS wyrównania dotychczasowych świadczeń. Zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne z tytułu wypadku przy pracy są płatne w wysokości 100% podstawy wymiaru, co oznacza, że ZUS będzie musiał dopłacić Panu różnicę za okres trwania 182 dni L4 oraz dotychczasowych 3 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego. Najistotniejszym roszczeniem jest jednak prawo do jednorazowego odszkodowania z ZUS z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. 3. Postawa pracodawcy otwiera dodatkowo możliwość dochodzenia roszczeń uzupełniających na drodze cywilnej bezpośrednio od firmy lub jej ubezpieczyciela (art. 444 i 445 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy). Obok świadczeń z ZUS może Pan żądać od pracodawcy prywatnego zadośćuczynienia za ból, cierpienie i ograniczenia życiowe, a także pokrycia kosztów prywatnych operacji, rehabilitacji, zakupu ortez czy dojazdów do klinik. Roszczenia cywilne przedawniają się dopiero z upływem 3 lat od dnia wypadku, zatem dysponuje Pan prawem do ich dochodzenia. Pierwszym koniecznym krokiem jest złożenie do pracodawcy oficjalnego, pisemnego zgłoszenia wypadku przy pracy z wnioskiem o sporządzenie protokołu i załączeniem kopii karty informacyjnej z SOR. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 czerwca 2026 14:50 Zmodyfikowano dnia: 22 czerwca 2026 14:50 Obejrzało: 6 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.