Niezgłoszony wypadek przy pracy po 9 miesiącach – możliwość uznania wypadku i dochodzenia odszkodowania.
Pytanie z dnia 19 czerwca
Witam..czy mając wypadek w pracy 9 miesięcy temu mogę teraz to zgłosić. Nie zgłaszałem bo pracodawca o to prosił ale nie stety uraz stawu kolanowego był poważny , przeszedłem już jedną artroskopię szycia łąkotki. Czeka mnie jeszcze rekonstrukcja acl do tego mam chondropatie 4 stopnia..w 1 dokumentach z soru mam napisane że było to w pracy. Potem byłem 182 dni na L4 i 3 miesiące na świadczeniu rehabilitacyjnym.jaka jest szansa teraz dochodzić odszkodowania i czy warto. Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Piotr Stosio Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Stosio
Aleja Prymasa Tysiąclecia 145/149 lok. 95, 01-424 Warszawa
Tak
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. Zgłoszenie wypadku przy pracy po upływie 9 miesięcy jest w pełni dopuszczalne i prawnie skuteczne. Przepisy prawa pracy nie określają terminu, po którego przekroczeniu pracownik traci prawo do żądania wszczęcia procedury powypadkowej. Choć ogólna zasada nakazuje poinformowanie firmy o zdarzeniu niezwłocznie, to fakt, że opóźnienie wynikało z sugerowania się prośbą pracodawcy, w żadnym wypadku nie pozbawia Pana ochrony prawnej. Pracodawca ma teraz bezwzględny ustawowy obowiązek powołać zespół powypadkowy i sporządzić protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Ważnym dowodem w sprawie jest dokumentacja medyczna z Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR), w której wprost odnotowano, że uraz powstał w miejscu pracy. Taki wpis lekarski, dokonany bezpośrednio po zdarzeniu, praktycznie uniemożliwia pracodawcy lub ZUS-owi skuteczne podważenie faktu zaistnienia wypadku zawodowego. 2. Szansa na uzyskanie świadczeń jest zatem wysoka, a podjęcie walki o swoje prawa jest w Pana sytuacji w pełni uzasadnione. Formalne uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy otwiera drogę do uzyskania od ZUS wyrównania dotychczasowych świadczeń. Zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne z tytułu wypadku przy pracy są płatne w wysokości 100% podstawy wymiaru, co oznacza, że ZUS będzie musiał dopłacić Panu różnicę za okres trwania 182 dni L4 oraz dotychczasowych 3 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego. Najistotniejszym roszczeniem jest jednak prawo do jednorazowego odszkodowania z ZUS z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. 3. Postawa pracodawcy otwiera dodatkowo możliwość dochodzenia roszczeń uzupełniających na drodze cywilnej bezpośrednio od firmy lub jej ubezpieczyciela (art. 444 i 445 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy). Obok świadczeń z ZUS może Pan żądać od pracodawcy prywatnego zadośćuczynienia za ból, cierpienie i ograniczenia życiowe, a także pokrycia kosztów prywatnych operacji, rehabilitacji, zakupu ortez czy dojazdów do klinik. Roszczenia cywilne przedawniają się dopiero z upływem 3 lat od dnia wypadku, zatem dysponuje Pan prawem do ich dochodzenia. Pierwszym koniecznym krokiem jest złożenie do pracodawcy oficjalnego, pisemnego zgłoszenia wypadku przy pracy z wnioskiem o sporządzenie protokołu i załączeniem kopii karty informacyjnej z SOR. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.


