Pytanie z dnia 24 maja

Pracownik był zatrudniony w szkole na stanowisku administracyjnym do 2010 roku (dostał świadectwo pracy). Następnie zmienił formę zatrudnienia na nauczyciela do dziś (ciągły okres zatrudnienia). Obecnie jest zatrudniony dodatkowo jako asystent nauczyciela (wynika ze zmiany ustawy o systemie oświaty, nie podlega Karcie Nauczyciela). Jaki jest okres wypowiedzenia nowej umowy? Liczymy staż tylko dla tego nowego stanowiska, czy uwzględniamy wcześniejsze?

Przy ustalaniu okresu wypowiedzenia bierze się pod uwagę wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy (art. 36 par. 1 k.p.). Potwierdza to również uchwała Sądu Najwyższego w składzie 7 sędziów z dnia 15 stycznia 2003 r., sygn. akt III PZP 20/02, w której SN uznał, że: "Przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (art. 36 § 1 K.p.) uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy"

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 maja 2018 12:06:26 Zmodyfikowano dnia: 25 maja 2018 12:06:26 Obejrzało: 46 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.