Pytanie z dnia 29 kwietnia

Mój ojciec przepisał z umową dożywocia dom, na mnie, mojego męża i mojego brata. U notariusza zapłaciliśmy podatek od podanej kwoty wartości domu tj. 200tys. Czy muszę zgłosić się jeszcze do urzędu skarbowego? Notariusz przedstawił mi to w ten sposób, iż urząd skarbowy, może po jakimś czasie (nawet po paru latach) doszukiwać się zaniżenia wartości domu. Kwota nie jest raczej zaniżona, aczkolwiek nie było rzeczoznawcy. Dodam, że w roku 2021 ojciec załatwiał sprawy spadkowe związane z tym domem, wtedy również podana była taka kwota.

Dzień dobry, notariusz jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych który należy uiścić w związku z zawartą umową dożywocia. Wysokość podatku to 2% od wartości nieruchomości (rynkowej) którą określają strony umowy. Do Państwa obowiązku należy określenie wartości nieruchomości na dzień zawarcia umowy dożywocia. Jeśli wartość została znacznie zaniżona co może zwrócić uwagę US, wówczas może zostać przeprowadzona kontrola podatkowa. Co do zasady zobowiązania podatkowe przedawniają się po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym upłynął termin płatności podatku. Uważam, że w sytuacji kiedy kwota nie jest drastycznie zaniżona to nie zwróci uwagi US. Zapraszam do współpracy. Jeśli odpowiedź była pomocna, uprzejmie proszę o wystawienie opinii na portalu Specprawnik.pl. Z uszanowaniem, Michał Muchowicz Radca prawny (m.muchowicz@ksiazkiewicz-muchowicz.pl; tel.: 793 66 77 75)

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 kwietnia 2022 13:38 Zmodyfikowano dnia: 29 kwietnia 2022 13:38 Obejrzało: 59 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.