Pytanie z dnia 21 marca 2018

Mój mąż otrzymał mieszkanie w darowiźnie od rodziców po naszym ślubie,ale jest to jego własność. Teraz planujemy rozwód i i mij mąż chce przepisać w ramach naszego podziału majątku to mieszkanie w darowiźnie na naszą 3 letnią córkę, a ja wraz z córką zamieszkanym w tym mieszkaniu. Czy istnieje możliwość takiego przepisania tego mieszkania żeby mąż nie mógł wycofać sie z darowizny po rozwodzie oraz żebym to ja jako główny opiekun córki mogła nim zarządzać i być np jego właścicielem do czasu uzyskania przez córkę pełnoletności? i Martwię się że po rozwodzie mąż będzie chciał zarządzac tym mieszkaniem dlj jako swoją własnością. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry. Mąż jest właścicielem mieszkania i może dokonać darowizny na rzecz córki. Cofnięcie darowizny może nastąpić tylko w określonych okolicznościach. Zgodnie z art. 898 par. 1 Kodeksu cywilnego darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Mieszkanie będzie stanowiło majątek dziecka, którym zarządzać będą osoby posiadający władzę rodzicielską. W darowiźnie darczyńca może jednak zastrzec, że Pani jako matka nie może sprawować zarządu. W braku takiego zastrzeżenia stosuje się przepisy ogólne. Jeżeli mąż pozostanie współwłaścicielem, wówczas będzie uprawniony również do zarządzania nieruchomością. Jeśli jest Pani zadowolona z udzielonej odpowiedzi, uprzejmie proszę o wydanie opinii i kliknięcie przycisku "Wyślij podziękowanie". Zajmie to kilka sekund, a myślę, że jest korzystną ceną za udzieloną odpowiedź prawną :)

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 marca 2018 10:16 Zmodyfikowano dnia: 22 marca 2018 10:16 Obejrzało: 228 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Tak jest taka możliwość udajcie się do notariusza on pokieruje co dalej, może Pani udać się na spotkanie do któregokolwiek, porady notarialne odnośnie przygotowania aktu są bezpłatne.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 marca 2018 21:18 Zmodyfikowano dnia: 22 marca 2018 21:18 Obejrzało: 228 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.