Pytanie z dnia 25 października 2018

Mόj brat mieszka poza granicami Polski prawie 15 lat. Przed wyjazdem, prowadził w Polsce nierentowną działalność gospodarczą ktόrą zamknął. Miał długi w Urzędzie Skarbowym i w Zusie oraz niezapłaconą karę za przejazd bez biletu.

Po 8 latach, część długu w Urzędzie Skarbowym zapłacił a część została umorzona z tytułu przedawnienia. Po kontakcie telefonicznym z Zusem, został poniformowany, że dług został przedawniony.
Mimo że brat w Polsce nie mieszka, jest nadal zameldowany w domu rodzinnym.
Kilka dni temu przyszła osoba z firmy windykacyjnej i powiedziała ojcu, że brat ma niespłaconą porzyczkę (o ktorej nic nam nie wiadomo). Jezeli jest to prawdą, to musiała ona być wzięta przed 15 laty, zanim brat wyjechał za granicę.

Czy po 15 latach dług ten już nie uległ przedawnieniu? Czy też firma windykacyjna (ktόra powstala w 2012 roku) prόbuje wykorzystać niewiedzę dłużnika dotyczacą przedawnienia rozczeń, chcąc uzyskać spłatę długu przeterminowanego? Co zrobic w tej sytuacji?

Czy po śmierci rodzicόw, część domu rodzinnego ktόrą odziedziczy brat, może być zabrana za długi z przed 15 laty? (Druga część domu bedzie na mnie).

Czy dzieci brata (też mieszkające poza granicami Polski), mogą odziedziczyć dług brata z Polski po jego śmierci?

Jakie jest najlepsze wyjście z tej sytuacji?

Bardzo dziękuję za pomoc.

Adam z Krakowa

Dzień dobry, jeśli do domu przyszła firma windykacyjna, a nie wyrok sądowy lub komornik, to niczym bym się nie przejmowała, a dług (o ile istniał) jest prawie na pewno przedawniony. Należy ignorować ich wezwania, w przypadku napastliwości - zagrozić zawiadomieniem policji o możliwości popełnienia przestępstwa (uporczywe nękanie). Dzieci brata nie dziedziczą długów, jeśli odrzucą spadek. Jeśli wobec brata wystawiony byłby tytuł wykonawczy, i brat nabyłby spadek w trakcie egzekucji, to prawdopodobnie komornik zaspokoiłby się z tego spadku. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 października 2018 11:58 Zmodyfikowano dnia: 26 października 2018 11:58 Obejrzało: 151 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.