kontrola graniczna
Pytanie z dnia 12 marca 2019
Witam
Czy przekraczając granicę Polsko-Rosyjską mam obowiązek poddania się kontroli osobistej, czy to wymysł naszych celników. Nadmienię, że dokonują tego w rękawiczkach, w których poprzednio dokonywali przeszukania pojazdu. Jeżeli mogą to jaki przepis o tym mówi. Wydaje mi się, że nadużywają tej czynności bo doczytałem,że kontroli osobistej można dokonać wtedy gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa.
Pozdrawiam
Artur Stachurski Radca prawny (Od 2014)
LT LAW Ciupka, Stachurski sp.k.
Gwiaździsta 71/10, 01-651 Warszawa
W zasadzie sam Pan sobie odpowiedział. Wystarczy podejrzenie, że coś Pan szmugluje. Może Pan złożyć zażalenie na przeszukanie.
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz Zabiełło Radca prawny (Od 2004)
Tomasz Zabiełlo Kancelaria Radcowska Sp.k.
Al.Niepodległości 235/237/71, 02-009 Warszawa
Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej: Art. 78. [Przeszukanie osoby] 1. Jeżeli nie można w inny sposób stwierdzić, czy osoba przewozi towary, co do których nie zostały spełnione wymogi przewidziane przepisami prawa, w szczególności jeżeli towary nie zostały przedstawione lub zgłoszone zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów prawa celnego, funkcjonariusz może przeszukać tę osobę. 2. Przeszukanie nie powinno naruszać godności osobistej osoby przeszukiwanej oraz powinno być przeprowadzone przez osobę tej samej płci, w warunkach wykluczających obecność osób postronnych. 3. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że osoba ukrywa towary w swoim organizmie, można skierować tę osobę na specjalistyczne badania lekarskie. 4. W przypadku wykonania badań, o których mowa w ust. 3, na wniosek osoby, która została poddana tym badaniom, naczelnik urzędu celno-skarbowego wydaje zaświadczenie o terminie i miejscu ich przeprowadzenia. W przypadku podobnych przeszukań z innych ustaw Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2017 r., że są niezgodne z Konstytucją w takim zakresie, w jakim nie określono granic przeszukania kontroli osobistej oraz nie przewidziano sądowej kontroli zgodności z prawem działań funkcjonariuszy uprawnionych do tego służb. Tutaj nie orzekał, gdyż wtedy ustawa jeszcze nie weszła w życie, choć posiada te same niedomagania. Pozdrawiam
Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.